Widzisz wypowiedzi znalezione dla słów: wniosku o zasiłek rehabilitacyjny

okres zasiłkowy

Ja zaliczam wszystko do jednego okresu, żądam od pracowników zaświadczeń, że następna choroba nie ma związku z poprzednia chorobą. Dowiadywałam sie kiedys w ZUs i powiedzieli, ze jesli sa przerwy krótsze niż 60 dni, a nie mam takich zaświadczeń, bo np. pracownik mi takiego zaświadczenia nie dostarcza, to mam zaliczac do jednego okresu zasiłkowego i dalej nie płacić. To skutkuje, bo jesli ktos nie ma zapłacone to zaraz takie zaswiadczenie przynosi, poza tym łatwiej jest nadpłacic zasiłek niz potem go potrącic z tyt. przekroczenia 182 dni.
Wiec jesli nie bedziesz miec zaswiadczenia, to tak jak piszesz, wypłac trzy dni i dalej nie płać
Inaczej rzecz sie ma , gdybyś chciała rozwiązać umowę na podstawie art.153, musisz dowiedziec sie, czy pracownica nie złozyla wniosku o świadczenie rehabilitacyjne, bo jesli złozyła to nie możesz jej zwolnić przed upływem 3 miesięcy przebywania na tym świadczeniu.

pozdrawiam

 » 

35 część pogaduszek okołoczerwcowych mamusiek !

stokrotka82, no to super, nareszcie sobie trochę odpoczniesz i mama ci pomoże no i będziesz miała z kim pogadać tak szczerze w realu.
Asiula76, dziwny ten ZUS ja bym i tak oficjalnie złożyła wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego i zobaczyła co zrobią. Muszą odpowiedzieć przecież. Pamiętam ze koleżanka parę lat wstecz sądziła się z ZUS o zasiłek macierzyński i wygrała, dostała zwrot środków i odszkodowanie. ZUS często się myli na swoją korzyśc a jak ktoś nie docierny to traci.

[ Dodano: Czw Maj 22, 2008 11:45 ]

Styczniowo-lutowe mamy 2009 (3)

aa jeszcze z innej beczki to właśnie się dowiedziałam że od tego roku zasiłek rehabilitacyjny zaczyna się od 280 dni a nie jak wcześniej od 182

trochę mi to pokomplikowało bo lekarz wystawił mi już te druki o zasiłek poszły w grudniu do zus i ostatnie zwolnienie mam do 7.01 a dalej już nie no bo ten zasiłek a teraz się okazuję że zasiłku nie ma , moich papierów też nie mają, szkoda gadać a kasy nie dostałam już od grudnia- jak się wnerwię to pozabijam a wiecie same że kobieta w ciąż y była niezwykle niebezpiecznaja o tym wiem, chyba tu nawet pisalysmy o tym, ze nie trzeba skladac wniosku o zasilek rehabilitacyjny

Urlop macierzyński

nikt nie może zadecydować za matkę, to kobieta występuje do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i od tego dnia przysługuje zasiłek macierzyński; prawo przewiduje możliwość udzielenia urlopu macierzyńskiego na conajmniej 2 tygodnie przed terminem porodu ale są to sporadyczne przypadki (np. jeśli kobieta przed porodem nie nabyła prawa do zasiłku choroobwego); nikt nie może zadecydować za kobietę; nie wiem jak było w przypadku Kryszki ale wiem, że ani zus ani pracodawca sam z siebie nie przyzna urlopu macierzyńskiego przed porodem; przecież dziewczyny, które są całą ciążę na zwolnieniu, a więc nie wystarczy m ustawowego okresu zasiłkowego (182 dni) składają wnioski o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, które dostają na okres brakujący do rozwiązania; na każdej decyzji o świadczeniu jest dopisek, że od dnia, od którego ubezpieczona ma prawo do urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej zasiłek macierzyński

 » 

Hyde Park ( ale nie o SM)

jestem,jestem.Troszkę "biegania" było w tym tygodniu,a coraz wolniej mi to idzie.Wczoraj odebrałam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,dzisiaj składałam wniosek w GOPS o zasiłek pielęgnacyjny,pani przyjmująca dokumenty powiedziała,że przyzna mi od września br do sierpnia 2010 roku jak renta.Fajnie co?Zaraz zabiorę się za załatwianie dokumentów na turnus rehabilitacyjny.Maria proponuje Neptun w Jantarze.To nad morzem ,chyba tam spróbuję.Jutro miałam ,tzn.chciałam na "dziko"jechać do prof.do Bydgoszczy,ale nie przyjmuje jutro.Postaram si na dziko pojechać w poniedziałek.Może się uda.Pozdrawiam Rem.Trzymaj się i szybko wracaj po kroplówkach.

terminy ZUSu

Mam wątpliwość i pytanie do forumowiczów
Jaki jest termin dla ZUSu ustalenia, że Art. 9. 1. Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. (USTAWA z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. (Dz. U. z dnia 28 listopada 2002 r.)

Wypadek miał miejsce w kwietniu, dokumentację (protokół + załączniki) przekazano w maju wraz z pismem, by ustalono 100%.
Zus się nie odezwał, mimo zapytań.
Poszkodowana zakończyła leczenie i rehabilitację, występuje do ZUS o ustalenie % uszczerbku a ten odmalowuje jej pismo, że odmawia skierowania do lekarza orzecznika z powodu uznania (przez ZUS) winy wyłącznej, tym samym pozbawiając ją świadczeń.
Będziemy pisać odwołanie do Sądu, bo taka jest droga

Kochani jest termin dla ZUSu , dostaje dokumentację i MUSI się ustosunkować ?
kiedyś było na pewno (10 lub 30 dni) a teraz szukam i nie mogę, diabeł ogonem przyslonił

Jak nie ma terminu to może wiecznie trwać ?
dziwi mnie, że ZUS czekał na wniosek o jednorazowe odszkodowanie, by ustalać winę wyłączną. Miał te same dokumenty od maja.

proszę o wszelkie informacje
Monika

Zwolnienie

taniulka, no nie wiem, w naszym kraju nic mnie nie zdziwi...Mojej koleżance nie przyznali zasiłku i urlopu macierzyńskiego bo zaczęła pracować 3 miesiące przed ciążą i nie wiadomo czemu ubzdurali sobie, że zatrudniła się specjalnie, żeby wyłudzić pieniądze z zusu

Jak to jest z tym zasiłkiem rehabilitacyjnym czy czymś takim, na który się przechodzi po 6 miesiącach zwolnienia? Babka w zusie mówiła, że lepiej złożyć wniosek 2 miesiące wcześniej, bo to długo trwa zanim dostanę decyzję. Czy mogą mi go nie przyznać???

Zwolnienie

Jak to jest z tym zasiłkiem rehabilitacyjnym czy czymś takim, na który się przechodzi po 6 miesiącach zwolnienia? Babka w zusie mówiła, że lepiej złożyć wniosek 2 miesiące wcześniej, bo to długo trwa zanim dostanę decyzję. Czy mogą mi go nie przyznać???


nie możesz złożyć dwa miesiące wcześniej, bo sami Ci wysyłaja papiery na jakiś czas przed upływem tego pół roku przecież, jak ona może takie bzdury wygadywać? i na tych papierach lekarz wypełni, że będziesz zdolna do pracy po urodzeniu dziecka, i jeszcze w pracy wypełniają część niby o bhp pracy, że nie możesz tam w ciąży pracować i jeszcze koniecznie wcześniej skseruj sobie całą historię ciąży od gina, bo potem będziesz dwa razy latać do Zusu, oni nie piszą, że trzeba dołąćzyć historię a potem wymagają!!! nie mogą Ci nie rpzyznać zasiłku, spoko Wodza

dokumentacja powypadkowa

w takim razie co z wyplata zasilku chorobowego?? bo w przypadku wypadku przy pracy to chyba zus wyplaca zasilek chorobowy... a skoro wypadek zostanie zgloszony po zakonczeniu leczenia czyli powiedzmy po 6 miesiacach to poszkodowany pracownik nie bedzie otrzymywal pieniedzy przez pol roku??


Ty jako służba hbp (jak mniemam) nie przejmuj się zasiłkami i wypłatami. od tego jest dział kadr czy płac czy finansowy. Ty masz sporządzić protokół powypadkowy w terminie 14 dni od zgłoszenia wypadku i przedstawić go do podpidania poszkodowanemi i pracodawcy. Po zatwierdzeniu protokołu przez pracodawcę zdarzenie staje się "oficjalnie" Wypadkiem Przy Pracy. Informujesz o tym fakcie osoby odpowiedzialne w firmie za naliczanie wynagrodzeń i Twoja rola w tej sprawie się kończy. No jeszcze zostaje przesłanie całej dokumentacji do ZUS (na wniosek poszkodowanego celem ustalenia uszczerbku na zdrowiu). Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. To wszystko.

Czerwcóweczki 2007 puk puk są już jakieś:)

katarinka77 ja bylam od poczatku ciazy na zwolnieniu, i tez pozniej staralam sie o ten zasilek rehabilitacyjny z ZUSu, kadrowa przesyla wszystkie twoje rzeczy, czyli karte ciazy i wniosek do nich i przychodzi do ciebie decyzja czy dostalas, nie beda cie wzywali bo kobiety w ciazy maja zaoczna komisje, przynajmniej ja nie bylam i dostalam wszystko poczta.

Czerwcóweczki 2007 puk puk są już jakieś:)

Kobietki, uświadomcie głubia babę (czyt. mnie ) i poprawcie jeżeli źle rozumiem:
Śpioszki to te z nogawkami, a body, to te bez nogawek i zapięciami między nóżkami Wiem, że to pewnie śmieszne , ale niestety nigdy nie miałam do czynienia z maluszkami

basiku, podpisuję się pod tym co napisałaś o L4- najpierw nuda, a teraz bb i jakieś książeczki, czasem nauka na studia i jakoś czas leci, a finansowo też mi dobrze Tylko pamiętaj kochana o tym wniosku na zasiłek rehabilitacyjny, żeby kasiorka nie przepadła. Ja już jestem w trakcie wypisywania.

jusia, oczywiście dam znać jaki człowieczek u mnie brzuszku mieszka, ale to jeszcze dwa tygodnie

basiku Polarek śliczniusi

Czerwcóweczki 2007 puk puk są już jakieś:)

katarinka, dokładnie te same dokumenty, o których piszesz. Ale od razu zapytam Cię, bo nie wiem jak to jest z tą kasiorką, tzn. kto ja płaci. Ja pracuję w szkole, która zatrudnia ponad 70 nauczycieli. Z Twojego postu wywnioskowałam, że wtedy kasę będzie mi płacić pracodawca, tak??
To oni już sami między sobą "dogadają" się kto ma płacić czy ja to mam jakoś sama załatwić?? Pytam, bo te moje kobietki z ksiegowosci nic nie wiedzą na ten temat.

A jak tam Twój maluszek?? Dawno nie pisałaśWuna podczas zwolnienia zanim miną te 182 dni dostajemy tzw zasiłek chorobowy. I albo płaci go pracodawca - gdy ma ponad 20 pracowników, albo ZUS - gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników.

Natomiast po 182 dniach zgłaszamy wniosek o tzw świadczenie rehabilitacyjne - i właśnie nie wiem przez kogo jest płacone. Ale - albo płaci ZUS, albo potem ZUS oddaje pracodawcy.

A u mnie w sumie ok, tylko niepokoi mnie ostatnio dosc mocne twardnienie brzucha - nie boli mnie tylko nagle tężeje i robi się twardy jak kamień. Mam w czwartek wizytę to zapytam. Zastanawia mnie tez że do tej pory gin nie wysłał mnie na badanie poziomu glukozy i nie wiem co zrobic jak na najbliższej wizycie nie wyśle - czy go pytać o to.

[ Dodano: Pon 05 Lut, 2007 19:20 ]

Lipcóweczki 2006 część 2

No właśnie przed upływem 180 dni trzeba do zusu wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i druk wypełniony przez lekarza (zaświadczenie o stanie zdrowia), i zastanawiam się czy do tego trzeba dołączyć jakieś ksera karty ciąży, czy cosik takiego Bo inaczej zakład będzie wypłacał zasiłek tylko do 180 dnia zwolnienia. Mi minie pół roku 14.05

PAŹDZIERNIKOWE MAMY 2005r (część 2)

efcia mi też się raz tak zrobiło .
a z tymi wadami, to ja też jadę do specjalisty dr Makowski z warszawy na usg 3d, bo chcę być pewna, bo jednak ten lekarz jest specjalistą. Ale zakładam, że potwierdzi to co powiedział mój lekarz tutaj, inaczej nawet nie chcę myśleć. To prawda, że są lekarze, którzy zupełnie się nie znają na usg.. A w takich filmach są przypadki zebrane w jedną całość i czasami wygląda, że to jest nagminne, a to nieprawda. Nie można myśleć inaczej bo wszystkie zgłupiejemy ze strachu. Przecież nasze dzieciaczki są zdrowe i wszystko będzie dobrze .
To tak samo, jak oglądałam wczoraj w "uwadze" program o zusie , który nie chciał przedłużać kobietom w ciąży zasiłku rehabilitacyjnego (o jaki ja też będę musiała złożyć wniosek), ale nie mogę tego odbierać w ten sposób, że ze mną zus postąpi tak samo.
Będzie dobrze, a takich programów unikaj, bo skoro jesteś pod dobrą opieką lekarską to nie ma co się nakręcać . Widzisz i tak miałaś iść na usg 3d,więc ten program nic nie zmienił a tylko namieszał Ci w głowie. jestem pewna, że gdybyś go nie oglądała to byłabyś spokojniejsza.
Mądry mąż, że nie pozwalał Ci oglądać .

Rak jajnika mojej siostry - agnieszka.40

Witajcie...byłam dzisiaj u Moniki po wypisy ze szpitala żeby zrobić kserokopie ,składałam jej wniosek na zasiłek rehabilitacyjny w Zusie (6 m-cy zwolnienia) weszłam i przeżyłam szok.....Monika łysa (no takie kilkanaście włosków) już wiem,że musimy jeszcze raz je zgolić ale szczerze.... to zawsze była w takiej śmiesznej czapeczce bawełanianej (kominek) albo w peruce i znowu dotarło do mnie,że Ona jest bardzo chora (przecież to już wiem)...łzy mi się zakręciły w oczach...taka moja malutka siostra starsza o ciut ponad 2 lata ale ma 152cm wzrostu a ja baba 170 (mialam 172 ale skurczyłam się....krępelek)......
Monika czuje się dobrze ale ja czytając wszystkie historie po kolei wiem,że nie mozna "spocząć na laurach" kontrole ciągle i tak z Nią rozmawiam....nie piszę o Dniu Mamy Teściowej-Mamie wysłałam kartkę (dostałam cudną odpowiedź) dzwoniłam żeby się poskarżyć na mammograf....do mojej,naszej Mamy też wysłałam kartkę...wiem to może głupie ale Ona do mnie nie przychodzi,obraziła się za Monikę(kiedyś) i chyba tego nie zmienię...chyba nie chcę....wybaczcie jak nudzę ale musiałam się dzisiaj wygadać......niestety

Zdrowia Wszystkim życzę i jestem z Wami. Aga

Zasiłek pielęgnacyjny nie dla celiaka - należy się?

Jak dobrze ,że są tu taki informacje

W naszym przypadku było tak:

U mojej córki Julki w wieku 1,5 roku stwierdzono nietolerancje glutenu. Wtedy wystarczało zaświadczenie od lekarza gastro. lub rodzinnego ,które składało się w zakładzie pracy.Było ono ważne rok.Później właśnie pojawiły sie komisje i trzeba było inaczej starać się o zasiłek pielęgnacyjny. Ja miałąm wtedy złamaną nogę i nie mogłam iść więc poszedł mój mąż z córką. Lekarka powiedziała ,że na nietolerancję zasiłek nie przysługuje i nie mamy się po co odwoływac bo i tak nie dostaniemy.Odwołaliśmy się .Nasza miejscowa komisja ponownie rozpatrzyła wniosek .Oczywiście negatywnie. Przekazała sprawę do wojewódzkiej komisji.Tam bez problemu przyznano nam zasiłek. Ponieważ sparwa ciągnęła się 6 m-cy zwrócono nam też należny zasiłek za te 6 m-cy.Po dwóch latach znowu komisja .Ten sam skład .I przyznany zasiłek bez problemu.
Teraz ponowna komisja w maju.Mam nadzieję ,że też będzie ok .Bo Julka jest już po biopsji i ma stwierdzoną celiaklę.
Interesuje mnie bardzo świadczenie o którym piszecie więc poczytam.
Ja mam jeszcze orzeczenie na którym jest tylko 5 punktów.I na TAK mamy punkt 2 czyli "konieczność współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia ,rehabilitacji i edukacji.
Teraz jest 8 Pkt .Ale nie wiem jakie dokładnie.Poszukam pewnie w necie jest .Jak nie znajdę to poroszę was o napisanie na forum.

[ Dodano: Nie 29 Lip, 2007 14:30 ]

Styczniowo- lutowe mamy 2009 (2)

Gemini ja tez jestem na l4 od początku i l4 dostaje co dwa tyg teraz tj 4 grudnia składam wniosek do Zusu o świadczenie rehabilitacyjne jeszcze nie dostałam odpowiedzi ale przyznaja mi go napewno i dalej bede dostawać kase a lekarz do dnia porodu bedzie wypisywał mi l4 - tak samo miałam z pierwsza ciąża, tylko wtedy poźniej złozyłam wniosek jak urodziałam małego - panie w kadrach cos popieprzyły i naświeta dostałam połowe wyplaty reszte dostałam jak przyznali ten zasiłek - troche zakrecone ........

1

ty na macierzyńskim jesteś? a dlaczego ?nie złożyłaś wniosku o zasiłek rechabilitacyjny?

tutaj jest inaczej, przysluguje 12 miesiecy urlopu macierzynskiego (w tym tylko 9 platne) i mozna go zaczac najwczesniej od 29 tygodnia ciazy a najpozniej 1 dzien po urodzeniu dziecka. A jak sie nie chce pracowac do 29 tygodnia, to mozna sie zwolnic ale nic nie przysluguje
A ja nawet nie wiedzialam, ze w polsce mozna isc na zasilek rehabilitacyjny
Rehabilitacja, to mi sie kojazy z zabiegami po operacji itp.

1

aniolka, Otóż będąc na zwolnieniu lekarskim mamy prawo do zachowania swojego 100% wynagrodzenia. Ale uwaga nie jest to 100% ostatniej pensji, ale średnia wyliczona z ostatnich 12 mieisecy. Tak wiec jeśli w ciagu ostatnich 12 miesiecy poprzedzajacych zwolnienie miałyście jakieś podwyżki to nietstety nie dostaniecie całej ostatniej pensji ale średnia wyliczona z 12 miesiecy poprzedzajacych zwolnienie.

ZASIŁEK REHABILiTACYJNY
Każda z nas ma prawo do 182 dni zwolnienia, natomiast w przypadku gruźlicy do 270.
Po upływie 182 dni tracimy prawo do wynagrodzenia zarówno z zakładu pracy jak i z ZUS-u. W takim przypadku należy złożyć wniosek o tzw. zasiłek rehabilitacyjny.
do tych 182 dni zwolnienia wlicza sie okres w ktorym przebywamy na zwolnieniu na ta sama "chorobe", ( w naszym przypadku ciaza)
Nawet jeśli było tak, że ktoras z Was była na zwolnieniu, pozniej pracowala, a pozniej znow była na zwolnieniu to ta przerwa w zwolnieniu, czyli okres, w ktorym pracowala nie ma zadnego znaczenia, chyba ze jest dłuższy niż 60 dni.
Poza tym wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego należy złożyć 6 tygodni przed upływem tych 182 dni.
Podanie o Zasi.łek rehabilitacyjny przysyła czasami sam Zus lub jak w moim przypatku pojechał po to mój M.
jedna zcęśc wypisuje lekarz, jedną zakład pracy i jedną ty
skłąda się w Zus-ie na 6 tyg przed upływem 182 dni.
dodatkowo trzeba dołączyć kązeczke ciąży i czasami kartoteke
Oni tam sobbie to na miejscu skserują

[ Dodano: Pią 01 Sie, 2008 12:12 ]

Orzeczenie o niepełnosprawności

Mam jeszcze jedna sprawe scisle zwiazana z orzeczeniem. Moze ktos z Panstwa mial podobne przeboje i "wygral".
W grudniu skonczylo sie orzeczenie o niepelnosprawnosci. Komisja w grudniu postanowila nie zaliczyc jej do niepelnosprawnych, Napisali, ze nie wymaga oprotezowania, rehabilitacji, pomocy itp. (cudowne ozdrowienie). Na komisji odwolawczej przyznano jej niepelnosprawnosc do 2014. wszystko to jednak trwalo od grudnia do lutego i zasilki pielegnacyjne za 2 miesiace nam przepadly bo nie zlozylismy wniosku. Ale jaki wnoisek mielismy zlozyc, ze chcemy zasilek na dziecko pelnosprawne? Moze te 310 zl (za 2 miesiace) nie sa kwota, ktora odmieni nasze zycie ale troche pozytecznych rzeczy mozna za to kupic. Zreszta chodzi mi glownie o zasady. Dlaczego mam placic chocby 1 grosz za opieszalosc komisji a przede wszystkim za niekompetentnego czy tez niezyczliwego orzecznika. Wg mojego googlania przepisy sa przeciwkio mnie. Uwielbiam takie sytuacje kiedy wsadza sie chlopaka, ktory podrobil pieczatke do legitymacji bo nie mial pieniedzy na dojazdy a zlodziejom w krawatach dzialajacym zgodnie z przepisami dobrze sie wiedzie. Czy da sie jakos z "nimi"skutecznie powalczyc o ta "kasiore"?

Absurdy prawne

Dla mnie absurdem prawnym jest przyznawanie świadczenia rehabilitacyjnego dla kobiet ciężarnych.Zlikwidowano przedłużony zasiłek chorobowy i w to miejsce wprowadzono świadczenie. Wiąże się to z całą procedurą. Mianowicie złożenie odpowiedniego wniosku w odpowiednim czasie , czekanie na orzeczenie a następnie czekanie przez 3 tygodnie na uprawomocnienie się decyzji orzecznika.Absurdalne totalnie. W praktyce oznacza to długą przerwę w otrzymaniu pieniędzy. Nie wszystkie bowiem kobiety wiedzą w jakim czasie należy złożyć ten wniosek , bo ,nie ukrywajmy, nie wszyscy pracodawcy o tym informują gdyż nawet sami o tym nie wiedzą. Takimi sprawami zajmują się dla nich biura rachunkowe. I to czekanie na uprawomocnienie się decyzji. Co w takiej sytuacji mają zrobić samotne matki? A świadczenia trzeba płacić i płacą je wszyscy, chociażby za energię elektryczną, podstawowe rzeczy do normalnego funkcjonowania. I to na tyle , jeśli chodzi o politykę prorodzinną naszego rządu.

Orzeczenie o niepełnosprawności - jak "wydreptać&quo

Orzeczenie o niepełnosprawności a orzeczenie do kształcenia specjalnego to zupełnie dwie rózne rzeczy.Tak jak Halina napisała do kształcenia specjalnego wydaje poradnia i z tym wnioskiem idzie się do edukacji o zatwierdzenie.Natomias w orzeczeniu o niepełnosprawność ubiegasz się o zasiłki np :pielęgnacyjny , rehabilitacyjny ,czy stały ,o sprzęt rehabilitacyjny, ulgi w przejazdach,czy zmianę mieszkania.To są zupełnie różne rzeczy.
Pozdrawiam

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dod

Jak już wiecie złożyłam wniosek i termin komisji mamy na 7 pażdziernika.Nie bardzo orientuję się w tych zasiłkach,kiedyś pobierałam sam zasiłek pielęgnacyjny.Jeżeli dostanę orzeczenie to będę się starać ponownie o zasiłek pielęgnacyjny i na darmowe przejazdy.Ale co z tym dodatkiem rehabilitacyjnym czy jak syn uczęszcza na integrację sensoryczną,basen korekcyjny i gimnastykę korekcyjną to taki dodatek też się należy?No i zasiłek stały ja przerwałam pracę gdy syn rozpoczą rehabilitację nadal pracuje tylko mąż czy są jakieś kryteria na zasiłek stały np.dochód miesięczny czy tylko trzeba wykazać że dziecko jest nie zdolne do samodzielności?Proszę piszcie tak żebym to wkońcu pojeła mój mózg nie obejmuje skomplikowanych pojęć

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dod

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności wypłaca MOPS, urząd miasta lub PCPR w zależności od miasta.

Świadczenia przysługują osobie, jeżeli dochód rodziny nie przekracza 583 zł.

Zasiłek rodzinny wiadomo...
1. zasiłek rodzinny 48,00 (do ukończenia 5 roku życia)
64,00 (powyżej 5 roku życia ale do ukończenia 18 lat )
68,00 ((na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat jeśli się uczy )

2. zasiłek pielęgnacyjny 153 zł
3. dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji 60 zł (do 5 roku życia)
80 zł (powyżej 5 roku życia)

4. jedno z rodziców które ze względu na sprawowanie stałej opieki otrzyma świadczenie pielęgnacyjne 420 zł pod warunkiem że dziecko spełnia 7 i 8 punkt na orzeczeniu a dochód rodziny nie przekracza kryterium dochodowego 583 zł

dodatkowo jeśli dziecko uczy się w innym mieście otrzyma dodatek z tytułu dojazdów do szkoły poza miejscem zamieszkania 50 zł.
lub w związku z zamieszkaniem w miejscowości w której znajduje się siedziba szkoły 90 zł miesięcznie

można jeszcze w urzędzie gminy - wydział edukacji złożyć wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły integracyjnej lub wystapić z wnioskiem o zorganizowanie bezpłatnego dowozu do szkoły.

ŚWIĄTECZNE PRZEDPOŁOWINKI

Lienko ja jestem na zwolnieniu od początku ciąży. Całośc jest płatna. Tylko do 182 dni jest to zasiłek chorobowy a później to się nazywa świadczenie rehabilitacyjne czy jakoś tak. Na kilka tygodni przed upływem tych 182 dni składasz wniosek do ZUSu o przyznanie tego świadczenia. Ja musiałam miec druki (nie pamiętam ich numerków, ale w ZUSie dadzą Ci odpowiednie):
1. wypełniany przez lekarza
2. Wypełniany przezemnie i zakład pracy
3. wypełniany przez zakład pracy
Musiałam miec jeszcze kopie karty ciaży i kopie kart ciąży prowadzonej w przychodni (potwierdzona zgodnosc z oryginałem).

Potem dostajesz orzeczenie od ZUSu a zakład pracy decyzje. Na tych drukach pisze, żeby złożyc je ok 6 tyg przed upływem tych 182 dni.

MałaGosiu zakład pracy płaci chorobowe tylko przez 33 dni. Prześliczne te zdjęcia.

Motylko (nie umiem się przyzwyczic do Twojego nowego nicka) teraz to już na pewno wszystko z górki będzie.

Złote, jesienne popołowinki

Aldi, zasiłek o którym mówisz nazywa sie "świadczenie rehabilitacyjne" i jest wypłacane po 182 dniach chorobowego niezależnie od tego kto za te chorobowe płaci.
Ja byłam całą ciaże praktycznie na chorobowym i musiałam składac wniosek o te świadczenie i przyznano mi je po ok 6 miesiacach od rozpoczęcia L4.

Zresztą dla Ciebie to i tak chyba nie ma większego znaczenia, bo TP masz akurat jak kończy się te 182 dni.

Azja ja do tej pory nie moge uwierzyc Michaś już ma prawie pół roczku, a do mnie to tak jakby nie dotarło że mam synka
Michał też się tak wzachowywał, ja się śmiałam, że czuje respekt przed tatą.

ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE POPOŁOWINKI

Witam się Mikołajkowo

Ale się wkurzłam tylko nie wiem na kogo mam być bardziej zła na samą siebie, że sama sie nie interesuje swoimi sprawami na kadrową, że chociaż mogła mi cokolwiek wspomnieć , że nie wymieszcze sie z chorobowym do porodu i musze albo iśc na wcześniejsze macierzyńskie albo sie ubiegac o zasiłek rehabilitacyjny. No i wyszło ze najpóźniej musze do poniedziałku taki wniosek złożyć bo trzeba go złożyc na 6 tyg. przed końcem zasiłku chorobowego. Dzwonie do mojego lekarza czy mi wypisze ten wniosek znaczy swoją część wniosku bo są ich 3 no i dowiedziałam sie ze mam przyjśc na wizyte a przecież byłam wczoraj (pech jak zwykle)ciekawe ile mnie skasuje A najgorsze jest to, że w sumie licząc do daty porodu to braknie mi 7 dni bo chorobowe kończy sie 21 stycznia a termin mam na 28 stycznia, a w ogóle to moze wcale mi ten zasiłek nie byc potrzebny
I tak teraz siedze i mam zgryza olać to i darować sobie te pieniądze wydane u lekarza, nerwy na komisji (tak tak wezwą mnie jeszcze na komisję czy aby ten zasiłek mi sie w ogóle należy )ale z drugiej strony czemu mam stracic ten czas przeznaczony dla maluszka a jak przenosze to moge i 3 tyg. stracic
Moge jeszcze ewentualnie wrócic do pracy lub wziąść urlop ale tego też mi szkoda chociaż bywa i tak że podobno na komisji odmawiaja zasiłku i przywracają do pracy i wtedy to już sama nie wiem

Sory ze dziś tak tylko o mnie ale jestem zła , mam doła i w ogóle .....

Pozdrawiam cały wąteczek
aneczka

ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE POPOŁOWINKI

aneczko przerabialam niedawno sprawe zasilku rehabilitacyjnego i kiedy ja skladalam wniosek (a w zasadzie MM) to pani w ZUS wyraznie powiedziala, ze na komisje wzywaja niezwykle rzadko i tylko kiedy ciezarna pracuje bardzo krotko i nagle na zwolnienie idzie. Ale zapewniala, ze to naprawde sytuacje wyjatkowe. Ja na decyzje czekalam ze 4 tygodnie (dodam, ze spoznilam sie i wcale nie zlozylam 6 tyg przed uplynieciem tych 182 dni). Zasilek przyznano mi od 8 listopada na 3 miesiace (termin z OM mialam na 8 stycznia). Aha i co wazne: u mnie do tych wnioskow/zalacznikow konieczne bylo zalaczenie ksero karty leczenia, prowadzonej przez gina, podstemplowanej przez niego na kazdej stronie kopii za zgodnosc z oryginalem.
Co do decyzji czy masz sie ubiegac o ten zasilek czy nie, to niestety nie pomoge bo nie mam pojecia co sie bardziej oplaca

LIPCÓWECZKI / SIERPNIÓWECZKI/WRZEŚNIÓWECZKI 2007

Ponieważ tyle przysługuje zwolnienia w czasie ciąży.Ale znalazłam jakieś rozwiązanie. Przerwa w zwolnieniu lub i tutaj cytuje:

"Ze zwolnienia lekarskiego może Pani skorzystać w każdej chwili. Zasiłek chorobowy przysługiwać będzie przez 182 dni. Co najmniej 6 tygodni przed upływem 182 dni należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7 i załączyć inne dokumenty o których poinformuje ZUS jeśli to on jest płatnikiem zasiku chorobowego lub pracodawca jeśli wypłaca zasiłki chorobowe. Następnie składa Pani wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i korzysta Pani z niego do dnia rozwiązania. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS, ale w przypadku kobiet w ciąży można potraktować to jak formalność. Zgodnie z art. 180 § 3 k.p. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Ale to Pani decyduje czy chce skorzystać z tego uprawnienia"

Także wolałam Ci powiedzieć, żebyś się zorientowała w temacie, aby sobie czegoś nie zawalić
Pozdrawiam.

CZERWCÓWKI / LIPCÓWKI 2006

Kasia 79 zasiłek rehabilitacyjny dotyczy cię wtedy jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 180 dni ciągiem. Ja np zamierzam być na L4 do końca ciąży i 180 dni skończy mi się mniej więcej w 8 m-cu ciąży. Żeby do końca siedzieć w domu w ZUSIE składa się wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. ZUS decydyje czy możesz skorzystać z tego zasiłku jeżeli nie trzeba wrócić do pracy.

PAZDZIERNICZKI / LISTOPADOWKI 2005

Olorobalku ja zycze Ci wszystkiego najlepszego w dniu slubu i na nowej drodze zycia.
Koniec panienstwa. Idz i zrob sie na bostwo I udanej imprezy weselnej Podeslij torta na forum dla wszystkich, tylko duzego
I nie dziwie sie, ze mamuska od 4 rano nie spi, przeciez dzis wazny dzien, ona pewnie bedzie bardziej zdenerwowana niz Wy - mlodzi

Agus, racja z gorki, az zaczynam sie bac.
W poniedzialek ide zalatwiac to przedluzenie za zasilek rehabilitacyjny.
Mam juz papiery (wnioski) trzeba pomalu zalatwiac, 182 dni minie mi 14.08.05r.
Ciekawe czy ZUS mnie wezwie na komisje czy zrobia ja zaocznie. Ciekawa jestem. A moze lekarz przyjedzie do mnie?

Mamusie STYCZEŃ / LUTY 2006

Dziewczyny u mnie na wniosku było napisane że dokumenty muszę złożyć do 4 tygodni przed upływem 182 dnia zwolnienia.
Na komisję lekarską nie musiałam się wstawiać (gin napisała że moja ciąża jest zagrożona). Mam koleżankę która musiała się wstawić na komisję było to rutynowe badanie tętna dziecka i ciśnienie krwi matki. I również jak ja otrzymała zasiłek rehabilitacyjny. Nie słyszałam by ciężarnej go nie przyznano.

PAŹDZIERNICZKI / LISTOPADÓWKI 2006

Czesć ,
Monika ja też nie cierpię rano wstawaća o 7 pobutka bo Sebuś do zerówki drepta.
Marynia minie krocze boli od kilku tygodni i chodzić nie mogę a lekarz powiedział że mała jeszcze podrośnie i ból będzie większy bo jest ułozona główką w kanale rodnym
Dziś dzwoniłam do ZUS i okazało się że jeszcze nie zdążyli rozpatrzyć mojego wniosku o zasiłek rehabilitacyjny a wniosek składałam 10 lipca,za chwilę kończy mi się płatne chorobowe a oni mają olew totalny brak słów normalnie

STYCZNIÓWKI / LUTÓWKI 2007

hej dziewczyny:) mam pytanie: starała sie któraś z Was o zasiłek rehabilitacyjny z zusu?dostałam mnóstwo papierów do wypełnienia ale pojęcia nie mam ile czasu mam na załatwienie tych cholernych druczków i czy w ogóle mi sie to opłaci wypełniać.


rudas - ja składałam niedawno wniosek o to świadczenie, podobno trzeba złożyć min. miesiąc przed końcem okresu wypłacania zasiłku chorobowego (182 dni L4), jedną cześć wniosku wypełnia lekarz prowadzący ciążę, jedną pracodawca, jedną Ty. nie wiem co jeszcze chcesz wiedzieć... tu masz np. link :
http://www.ginekologia.med.pl/forum/vie ... y&start=15

STYCZNIÓWKI / LUTÓWKI 2007

dziewczyny słuchajcie jak to jest z tym zwolnieniem 182dni?? bo ja tak mysle ze jestem na zwolnieniu od 1 sierpnia i 182 dni mina mi dokladnie 29.01 a termin mam na 9 lutego i co wtedy??? nie chcialabym isc na macierzynski przed porodem a wiem z etak robia czasmiJeśli chcesz żeby płacono Ci po tym 29.01. musisz złożyć dokumenty wypełnione przez Ciebie, Zakład pracy i lekarza+kopie karty przebiegu ciąży i karty lekarskiej najpóźniej 6 tygodni przed upływem tych 182 dni. Jest to tzw. wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Ja właśnie czekam na odpowiedż w tej sprawie, bo 182 dni mijają 5 grudnia, a poród ok. 2 lutego.

STYCZNIÓWKI / LUTÓWKI 2007

Halina jak to w roku?? Pierwsze slysze zeby sie l4 zerowalo. Nic mi lekarz nie mowil. Mnie 182 dni mija 2 stycznia ale juz skladam wniosek o zasilek rehabilitacyjny wiec zaklad nic nie bedzie placil, bo chyba by mnie posiekali.

Dziewczyny slyszalyscie cos ze sie zeruje?

Kaasia no tak ty jestes z Krakowa i sie wszystko wyjaśnia od razu. Poszukam tego proszku jeszcze ale u mnie może byc ciężko - zobaczymy. Wiem ze w Krakowie w jakims Polo markecie mozna kupic. U nas takiego sklepu nie ma. U nas w ogole nie ma wielu sklepow i artykulow, ktore kupuje czesto jak jestem przejazdem w Krakowie.

STYCZNIÓWKI / LUTÓWKI 2007

a tak wogole to witam wszytskie mamusie ! dzis rano bylam u lekarza ! wszystko dobrze , szyjka super , ciaza prawidlowa , tetno dziecka tez prawidlowe i sluz moj tez wlasciwie oby tak dalej do lutego tylko jeszcze nie dali mi skierowania na glukoze bo dzis w zastepstwie byl inny lekarz a nastepna wizyta 19.12 ! bylam dzis oddac swoje zwolnienie w zusie i wzielam odrazu te wnioski o zasilek rehabilitacyjny one sa jakies dziwne boze czy ktoras moze juz to wypelniaała??/
a TARA sliczny pokoik dla dzidzi az ci zazdroszcze bo pokoik mojej dzidzi stoi wolny prawie pusty ale musimy kupic mebelki a ja juz bym tak chciala miec cos tam zrobione i lozeczko w pokoju nawet kazalam mezowi juz je przywiezc i powiedzialam ze wsadze sobie tam lalke bobasa

Majóweczki / Czerwcóweczki 2007

aAgatko - co z twoim suwaczkiem??? nadal źle działa? a ten na pierwszej stronie jest ok?

jeśli chodzi o zwolnienie to max można mieć 182 dni zasiłku chorobowego, a później - jeśli zus przyzna - świadczenie rehabilitacyjne;
przed upływem tych 182 dni (najlepiej około 120 dnia) musisz złożyć w zus-ie wniosek o świadczenie rehabilitacyjne z załączona dokumentacja od swojego gina i zakładu pracy, oni w zusie powołują jakąś komisję i zazwyczaj zaocznie wydają oświadczenie - zwykle do terminu porodu - finanse tak jak na zwolnieniu

zwolnienie lekarskie, zus

Chili jest jednomiesieczny koszt.

Teba mnie zasilek chorobowy konczyl sie 14 sierpnia, o swiadczenie rehabilitacyjne zaczelam sie starac miesiac wczesniej, zlozylam papiery (w sumie 3 wnioski + zalaczniki), na komisje mnie nawet nie wzywali, odpowiedz przyszla po jakichs 2 tygodniach.
Piszac odpowiedz mam na mysli ORZECZENIE LEKARSKIE lekarza orzecznika ZUS, przychodzi to listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem, gdy to potwierdzenie dotrze z powrotem do ZUS to od tego momentu w ciagu 21 dni dostaniesz DECYZJE i ta decyzja jest dopiero podstawa do wyplacenia Tobie kasiorki (ZUS przesyla decyzje Tobie, zakladowi pracy i zostawia sobie).
Tyle

zwolnienie lekarskie, zus

możesz być na zwolnieniu całą ciążę
możesz mieć napisane może chodzić
po 182 dniach zwolnienia- zasiłku chorobowego przechodzisz na tzw. świadczenie rehabilitacyjne do terminu porodu (miesiąc wcześniej składasz wniosek o to swiadczenie)
a potem zasiłek macierzyński
to tyle na temat i w skrócie

Łodzianki w ciąży, przed i po

Kasia, dzieki... co prawda nie nastawialam sie na zzo ale chcialam wiedziec z ciekawosci...
Cale szczescie ze maz moze byc bez problemu - po to sie uczy w koncu oddychac razem ze mna
Mam do ciebie jeszcze jedno pytanie... Chodzi o ten zasilek rehabilitacyjny...
Mam wypelniony wniosek i druk od lekarza, natomiast nie wiem co z tm Z-3 (Z-3a akurat w moim przypadku), gdzie sa wypelniane podstawy z ostatnich 12 miesiecy. Ja to skladalam na samym poczatku jak szlam na zwolnienie, wiec nie wiem czy znowu mam to skladac... Peweni u ciebie skladal to pracodawca jesli juz, w kazdym razie jak to wyglada z tym drukiem przy staraniu sie o rehabilitacyjny?
No i czy dolaczalas wyniki badan itp, bo mi napisala lekarka "w zalaczeniu" bo w koncu ja mam wszystko. Nie wiem czy mam pokserowac najwazniejsze, czy co.... Heeelp

Zasiłek chorobowy

Można jeszcze otrzymać zasiłek rehabilitacyjny po 180-cio dniowym zasiłku chorobowym.Na wniosek lekarza,że pacjent rokuje przez dalsze 3 -mce powrót do zdrowia,ZUS może[a nawet musi] wyrazić zodę na dalsze zwolnieni lek.tj.do 270 dni.Okres choroby wlicza się do stażu pracy,a do emerytuty,czy renty jako okres nieskładkowy.

Obliczenie wielkości dochodu

Dowiedziałem się, że raz w roku przysługuje mi dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego. W trakcie wypisywania wniosku do rejonowej placówki PCPR napotkałem na problem. Nie wiem jaki średni dochód wpisać we wniosku, a mianowicie: jestem doktorantem na wyższej uczelni i pobieram z tego tytułu nieopodatkowane stypendium naukowe. Wielkość dochodu ma wpływ na wielkość dofinansowania dlatego zgodnie z instrukcją składanego oświadczenia zamieszczoną we wniosku, cytuję: "Niniejszym oświadczam, że przeciętny średni miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób", nie wiem czy wielkośc stypendium należy ująć.
W myśl ustawy o "zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych" dochód stanowią również stypendia. Z racji tego, że istnieje wiele rodzajó stypendiów: opodatkowane, nieopodatkowane, krajowe, zagraniczne itp. poprosiłem o pomoc najbliższy PCPR. Niestety uzyskane informacje są sprzeczne. Dlatego kieruję do Państwa prośbę o pomoc w tej sprawie. Chciałem się tylko dowiedzieć, czy powinienem ująć wielkość stypendium naukowego - doktoranckiego we wniosku?
Pozdrawiam serdecznie

Zasiłek pielęgnacyjny, ulgi, świadczenia

Sprawa wygląda nastepująco:
Ustawa z dnia 7 wrzesnia 1991 r. o systemie oświaty mówi o tym, że gmina ma obowiązek zapewnic dziecku bezpłatny dojazd do szkoły. Także niepełnosprawnemu, jeśli musi korzystać z szkoły specjalnej.
Ten bezpłatny dojazd w praktyce wygląda tak, że jezdza szkolne autobusy.
Natomiast, kiedy rodzice sami dowoza dziecko do szkoly specjalnej moga domagac sie od gminy np. zwrotow kosztow biletow miesiecznych.
Druga sprawa.
Byc moze masz prawo do zasilku okresowego z MOPS. Ten zasilek przysluguje m.in na dziecko niepelnosprawne. Warunkiem jest jednak kryterium dochodowe.
Sa rowniez świadczenia rodzinne i dodatki do świadczeń rodzinnych, m. in. własnie dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Tutaj też brane jest kryterium dochodowe. Taki dodatek wynosi 50 lub 70 zl zaleznie od wieku dziecka i nalezy sie wtedy gdy jest prawo do swiadczenia rodzinnego.
O stosowne wnioski oraz o to, czy spełniasz to kryterium musisz juz pytac w MOPS właściwym dla Twego miasta.
Pozdrawiam serdecznie

Zasiłek rehabilitacyjny -rehabilitacja dzieci

Witam!!

Już gdzieś na jakimśwątku rozmawiałyśmy o zasiłkach na jakie możemy liczyć.

Ja mam do was ogromną prośbę powiedźcie, doradźcie co mam zrobić i jak to zrobić.

Nasze panie rehabilitantki powiedziały nam, że powinniśmy się starać o zasiłek rehabilitacyjny na dzieci. Mam wystąpić z wnioskiem do jakiejś komisji. Zasiłek taki przyznają na jakiś czas i to jest około 100 zł. Tylko na takim wniosku musi być opinia lekarza. Nasza pediatra mówiłam, że taką opinię musi wypisać neurolog.
3.06 mam wizytę u neurologa, kontrolną i chcę ja poprosić o taką opinię. Boję się tylko że ona powie jeszcze co innego. I znowu nie będzie wiadomo co i kto powinniem zrobić.

Napewno na forum są mamy, których dzieci chodzą na rehabilitacje i które dostają zasiłki rehabilitacyjne na dzieci. POwiedźcie jak mam tą sprawę ruszyć od czego zacząć. Jak nazywa się taki wniosek, gdzie się go skłąda i jaki lekarz ma wydać opinię na tym wniosku.

Z góry Wam dziekuję za POMOC

Dzidziusie 2007

Kurcze czemu ja na to wcześniej nie wpadłam. Możesz być na świadczeniu pielęgnacyjnym, który wlicza sie do okresu lat pracy. Nie jest to duża kasa 420 świadczenia pielęgnacyjnego i 153 zasiłku pielęgnacyjnego. To zapewnia Urząd Miasta albo MOPS- inaczej świadczenia rodzinne.

Musisz spełnić jeden warunek. Wybrać z MOPs-u wniosek o ustalenie niepełnosprawności dla dziecka. Wypełniony przez lekarza wniosek wraz z dokumentacją medyczna przekazać do Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności. Jęśli komisja ds orzekania o niepełnosprawności stwierdzi że Jagódka jest niepełnosprawna i będzie zapis pozytywny że dziecko wymaga pomocy w samodzielnym funkcjonowaniu i rehabilitacji to masz pełne prawo do ww świadczeń. Jeśli będzie tylko niepełnosprawność bez wskazań to przysługuje tylko zasiłek pielęgnacyjny

KONIECZNIE DZIAŁAJ
Jak będzie negatywna odpowiedź to trzeba się odwoływać

komisja lekarska!!!!!!!

bo na zwolnieniu możesz być jakieś.. 182 czy 183 dni, nie pamiętam dokładnie.. czyli ok 6 miesięcy. potem trzeba ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny, któy z reguły przyznają, i jest taki sam jak na L4 czyli ta sama kasa.. zwykle już do porodu. mi braknie miesiąca, więc conajmniej 6-7 tygodni przed upływem tych dni muszę złożyć w zus wniosek o ten zasiłek.. i tyle. nic więcej nie można zrobić. oczywiście można wrócić do pracy przerywając L4, ale na 60 dni, bo inaczej to sie dalej dodaje a nie od zera. inna możliwość- wcześniejszy macierzyński, ale to sie nijak nie opłaca.

tu jest wszystko, a przynajmniej tak myślę, bo ja tam czytałam: http://maluchy.pl/forum/viewtopic.php?t=35974

KTO ODPOWIADA ZA BŁĘDNE WYSTAWIENIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?

odpowiedź od prawnika

Intencją ustawodawcy nie jest by za błędne orzeczenie organu
odpowiadała strona, zwłaszcza że uprawnienie do zasiłku
pielęgnacyjnego na dzień ubiegania się o niego nabyła Pani w sposób
legalny, na podstawie orzeczenia, które w dacie złożenia wniosku o
zasiłek pielęgnacyjny było ważne.
Lekarz w swoim orzecznictwie nie może pozostawać bezkarny, ustawa o
rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób
niepełnosprawnych przewiduje odpowiedzialność administracyjną, która
jest egzekwowana przez Wojewodę w ramach pełnionego nadzoru.
Konstatując taki błąd może zostać uznany za przesłankę odwołania lekarza.

Temat błędnie wydanych orzeczeń lekarskich zostanie szeroko omówiony
na łamach Czasopisma Filantrop.

Biuro Doradcze Gestor

ZASIłEK PIELęGNACYJNY DLA DZIECKA

dokładnie tak jak pisze Bożena, do tego możesz starać się norlamnie o zasiłek rodzinny i dodatek rehabilitacyjny, nie są to jakies duże kwoty, ale wszystkie razem dają prawie 700 zł miesięcznie, co jest takim małym pomocnikiem, przynajmniej u nas bo ja mam te wszytskie świadczenia.

Po za tym na dwa lata o resztę składasz wnioski co roku, u nas termin jest jakoś teraz do końca chyba września.

ale to jest ten warunek, że nie podejmiesz pracy zarobkowej, dodatkowo ja musiałam przedstawiać zaświadczenie z urzędu pracy, że nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna.

to świadczenie obejmuje także jak pamiętam ubezpieczenie, jeśłi jest taka konieczność, ja mam akurat przy mężu to mnie to nie interesowało.

Skłądaj i powodzenia

l4 a zmiana miejsca zamieszkania

dziekuje bardzo za info. Teoretycznie okres zasilkowy by przypadal w polowie sierpnia, a my juz musielismy wyjechac. Dzwonilam tez do ZUS-u, poniewaz mialam zadanie dostarczenia do ZUS-u wniosku o swiadczenia rehabilitacyjne i równiez ZUS mi powiedzial, ze nie mial jeszcze sytuacji, aby osoba ktora chce sie ubiegac o swiadczenia rehabilitacyjne nie byla w Polsce, poniewaz musi sie stawic na kontrole. Tyle ze oni nie wiedzieli gdzie powinnam sie stawic! Jak juz bym byla na zasilku rehabilitacyjnym, to wtedy kontrole by byly zagarnica. No i wiec musialam isc na wychowawczy, poniewaz nie zdazyli mi odpowiedziec. Tak to jest. Ci co kombinuja to sobie zyja spokojnie, a Ci co teoretycznie maja do tego prawo, to sie musza stresowac.

Świadczenia rehabilitacyjne - pilne!!!

Myślę, że zostałem poważnie oszukany. Jestem na bezrobotnym, nie stać mnie na prawników. Jeśli kto może, niech podpowie, co mam zrobić. Pracowałem na czas nieokreślony. Miałem problem z kręgosłupem i czekała mnie operacja. Poszedłem na chorobowe. W międzyczasie miałem operację. Po upływie zasiłku chorobowego zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 6 m - cy (w czasie trwania zasiłku chorobowego skończyła mi się umowa w zakładzie pracy). Przed upływem tego terminu złożyłem wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego ponieważ dalej miałem problemy z kręgosłupem. Komisja lekarska nie przyznała mi. Żeby być ubezpieczonym zarejestrowałem się do urzędu pracy i pobieram zasiłek. Nie zgadzałem się jednak z decyzją komisji lekarskiej i odwołałem się i ponownie nie przyznano mi tego świadczenia. w międzyczasie przyszły mi wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa. wyniki te wyraźnie pokazują, że mam nawrót choroby. Odwołałem się do sądu pracy(na ponowne badanie lekarskie można czekać nawet do 2 lat). Czeka mnie następna operacja. Jestem w tej chwili na chorobowym, ponieważ nie moge pracować. Tracę bardzo dużo, bo moim zdaniem powinienem otrzymywać świadczenie rehabilitacyjne, tymczasem wykorzystuję zasiłek dla bezrobotnych, który może mi się przydać po rehabilitacji. Czy powinienem czekać na nową komisję, czy składać dokumenty o przyznanie mi renty?

Orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka

Witam, nasza sprawa załatwiona pozytywnie - orzeczenie na 4 lata . Mamy więc zasiłek pielęgnacyjne w wysokości 153 zł miesięcznie; legitymację osoby niepełnosprawnej dzięki której w Krakowie jeździmy za darmo (Aga + opiekun), a bilety PKP kupujemy ze zniżką; kartę postojową dzięki której m.in. możemy wykupić abonament na strefę (30zł na rok). Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy się starać o refundację obuwia (wniosek wypisuje lekarz prowadzący) - daj Boże, że nigdy nie będzie to konieczne. Pytałam w MOPSie o refundację ze środków PFRON zakupu fotelika samochodowego, bo gdzieś na forum czytałam, że można się starać raz na 2-3 lata, ale NFZ nie dopłaca ponoć do fotelików, bo to nie sprzęt rehabilitacyjny. No i za 4 lata załatwiamy wszystko ponownie.
Dziękuję Forumowiczom za poruszenie tego tematu i tak obszerne informacje !!!

czy cukrzyk to inwalida?


PS. JAk zacząc sie starac o grupe inwalidzką?


Masz 2 wyjścia:
1.Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przeważnie działający przy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Składasz wniosek z orzeczeniem lekarskim i czekasz od 1 do 3 miesięcy na wezwanie na Komisję, która orzeka (lub nie) lekki, umiarkowany lub ciężki stopień niepełnosprawności. Nie wiem jak z lekkim, ale przy pozostałych dostajesz zasiłek pielęgnacyjny ok 140 złmc + ulgowe przejazdy w komunikacji miejskiej, możliwość pozyskania funduszy, dofinansowań do turnusów rehabilitacyjnych i innych z PFRON-u z różnych programów. Jako osoba niepełnosprawna masz "większy luz w pracy" tzn. dodatkowe 10 dni urlopu rehabilitacyjnego w roku.

2. ZUS - starasz się o rentę, rentę socjalną lub sam nie wiem o co jeszcze - jeśli masz zamiar wywalczyć, życzę powodzenia.

Swiadczenie rehabilitacyjne - prosze o pomoc

No to jesteś leciutko spóźniona. Ale jak szybko załatwisz to nie bedzie tak źle, tyle że kaskę później trochę dostaniesz.
Ja o świadczeniu rehabilitacyjnym dowiedziałam się do teściowej. Jestem na zwolnieniu od poczatku marca. Wytłumaczę Ci na tyle na ile umiem, ale po kolei:
1. musisz szybko skompletować potrzebne dokumenty:
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS Np-7 (wniosek ma dwie strony, jedną wypełniasz Ty a drugą Twój pracodawca)
- wywiad zawodowy N-10 (uzupełnia BHP-owiec z pracy)
- zaświadczenie o stanie zdrowia N-9 (tu Twój lekarz opisuje szczegółową historię Twojej choroby w tym wypadku ciąży, musi udokumentować dlaczego tak długo jesteś na zwolnieniu)
2. Taki komplet dokumentów wysyłasz do ZUS-u. Normalnie powinno się to wysłać na 6 tygodni przed upływem okresu zasiłkowego czyli tych 182 dni. To już księgowa w irmie wylicza.
3. I teraz już czekasz na odpowiedź z ZUS. Najpierw wysyłają dokumenty do lekarza orzecznika, który stwierdza czy rzeczywiście należy Ci się zasiłek rehabilitacyjny, jesli nie - wracasz do pracy, jesli tak dostajesz z ZUS pismo informujące do kiedy lekarz dał Ci świadczenie rehabilitacyjne. Ja jeszcze czekam, a wysłałam na poczatku sierpnia.

Myślę, że w miarę jasno napisałam, jeśli nie, pytaj śmiało. Ale przede wszystkim dzwoń do swojej firmy i poproś o pilne przesłanie dokumentów. To samo tyczy się dokumentu od lekarza. Powinien taki druk mieć u siebie.

rezygnacja z pracy, aby opiekować się dzieckiem

Jeśli zrezygnujesz z pracy, to możesz ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. To jest 420 zł miesięcznie. Dochód powinien nie przekroczyć 583zł/ osobę. Wniosek składa się w MOPSie. Potrzebne jest zaświadczenie o dochodach za rok ubiegły (tzn, jeśli będziesz składała w styczniu 2009r., to raczej musisz mieć zaświadczenie z US za rok 2007), orzeczenie o niepełnosprawności, odpis aktu urodzenia, dowód. Wcześniej zrób sobie kserokopie, bo to je, a nie oryginały zostawisz. Dobre jest to, że jeśli przyznają to świadczenie, to obejmują automatycznie ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubiegaj się też o zasiłek rodzinny i dodatek z tyt. rehabilitacji dziecka.

Praca a ciąża - jakie mamy prawa...?

dziewczyny, ten zasiłek rehabiitacyjny bardzo szybko się załatwia, nawet Pani w ZUS-sie mi powiedziała, że oni raczej nie wzywają ciężarnych na kontrolę.
Ja sobie na wszelki wypadek załatwiłam ten zasiłek, ponieważ 182dni zwolnienia mija mi ok 06.09 a nigdy nie wiadomo, czy się ciąży nie przenosi. Przynajmniej w moim wypadku, te daty się na siebie prawie nakładają.
Zakład pracy sam mi przysłał, dwa lub trzy papiery do ZUS-u.
Jeden wypełnił zakład pracy, jaden ja i jeden lekarz.
Do tego należy dołączyć dokumentację lekarską.
Ja tam nic nie musiałam kombinować, bo moja ciąża początkowo była zagrożona, a potem pojawiła się nietolerancja glukozy wymagająca specjalnej diety, ale lekarze nie zawsze chcą dawać zwolnienia, zależy na kogo się trafi.

To zaświadczenie w ZUS-ie powinno się złożyć na ok 6tyg przed końcem 182dni zwolnienia (taka informacja jest podana na tym druku).

Mi ten wniosek pomogła wypełnić Monia_27, Jej się pytajcie, Ona się na tym zna.

Ja szybko dostałam odpowiedź, że przyznano mi to świadczenie rehabilitacyjne, więc jak skończy mi się 182dni zwonienia to automatycznie przeskakuję na to świadczenie.

Praca a ciąża - jakie mamy prawa...?

Kiwi, ekspertem to ja nie jestem, ale z tego co ja wiem to L4 owszem musisz mieć do końca ciąży, aby dostawać kasę i siedzieć w domu, ale to jest jakoś tak, że jak uzbiera Ci się 182dni L4 (6miesięcy) to żeby później mieć kaskę z L4 musisz złożyć ten wniosek w ZUS-ie o świadczenie rehabilitacyjne. Przynajmniej ja tak to rozmumiem.
To głównie chodzi o to, że do któregoś miesiąca zwonienia za L4 płaci Ci zakład pracy, a później już chyba ZUS.
Musisz sobie sama wyliczyć, czy w Twoim przypadku zwolnień L4 uzbiera się więcej niż na 182dni. Sumujesz wszystkie dni zwolnienia, które były wystawione z kodem ciąży.
Jeżeli wyczerpiesz 182dni a do porodu jeszcze Ci zostanie trochę czasu to wtedy przysługuje Ci ten zasiłek, ale o niego trzeba upomnieć się w ZUS-ie właśnie poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Ta Twoja kadrowa chyba jest mało dokładnie poinformowana, najlepiej jak przejdziesz się do któregokolwiek oddziału ZUS-u i tam się dopytasz, jak masz to załatwić i żeby dali Ci od razu papierki do wypełnienia dla zakładu pracy.

Zasiłek pielęgnacyjny a łuszczyca

WITAM. TU JESTEM NOWA LECZ Z ŁUSZCZYCĄ MOJEJ 7 LETNIEJ CÓRKI ZMAGAM SIĘ 0D 2,5 ROKU. ZŁOŻYŁAM DOKUMENTY O ORZECZENIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. DWA RAZY SIĘ ODWOŁYWAŁAM I PRZY 3 KOMISJI W KOŃCU ZOSTAŁA ZALICZONA DO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.. NA DWÓCH PIERWSZYCH KOMISJACH SŁYSZAŁAM TYLKO ŻE POSIADANY RODZAJ SCHORZENIA NIE KWALIFIKUJE SIĘ. A JEDNAK ZA 3 RAZEM SIĘ UDAŁO. WIĘC ZŁOŻYŁAM WNIOSEK O ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY.ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY MA PRZYZNANY OD 12.2007 DO 12.2009.CO PRAWDA DLA OSOBY DOROSŁEJ JEST TO 153 ZŁ, ALE NA DZIECKO JEST JESZCZE DODATEK REHABILITACYJNY 80 ZŁ. NIE WIEM JAK WY ALE JA WIEM ŻE ZAWSZE WART PRÓBOWAĆ. ONI TYLKO CZEKAJĄ NA TAKICH CO PO PIERWSZEJ ODMOWNEJ DECYJI REZYGNUJĄ.

renta

4 listopada miałam komisję w zusie. Chodzę o kuli,ale prowadzę własną dzialalność więc byłam pewna, że na rentę nie mam szans. Trafiłam na bardzo fajną panią doktor. Dużo ze mną rozmawiała. Trochę przedobrzyłam z narzekaniem i uznała mnie za całkowicie niezdolną do pracy, bo jak stwierdziła nigdy nie wiadomo kiedy mnie walnie i z jakim skutkiem. Na zasilek rehabilitacyjny wysyłyją gdy jest się na chorobowym. Złóż wniosek to nic nie kosztuje, jak Ci przyznają rentę możesz spokojnie szukać innej pracy.

Więcej jak 33 dni chorobowego

Pytanie 1. Co to oznacza,że pracownik może chorować 33 dni. A jak choruje więcej (np. 95 dni ) to co wtedy, jeżeli chodzi o sprawy kadrowe?
Pytanie 2. Jeżeli pracownica będąca w ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim 5 miesięcy i na pewno jeszcze będzie przebywać to z czym to się wiąże jeżeli chodzi o sprawy kadrowe?
Pytanie 3. Jak długo może chorować pracownik?Ad. 1 Łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku (do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby) wynosi 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - 270 dni. Te 33 dni podane przez ciebie to okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby, który płaci zakład pracy właśnie max. 33 dni a potem świadczenie to przejmuje ZUS.
Ad. 2 Patrz odpowiednio pkt. 1 Jeżeli okres choroby w związku z ciążą będzie dłuższy niż 182 dni to pracownik powinien złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.
Wszystko o nim tu: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435
Ad. 3 Wynika to z pkt 1 i pkt 2 czyli: 272 dni
http://www.pomorska.pl/ap...ARED00/71212034

Problem z naliczaniem zasiłku chorobowego 182 dni...

Jeśli w skali roku można chorować 182 dni i choroba będzie przekraczać dany limit, to przed upływem 182 dni trzeba złożyć wniosek o świadczenia rehabilitacyjne. Mój problem polega na tym, choruję od 24.03.2009 i z moich obliczeń 182 dni upłynie około 10 września tego roku. Problem jest taki że przed 24 marca, w lutym i styczniu miałem po kilka dni chorobowego. Żadne z tych zachorowań nie jest kontynuacją obecnej choroby. Więc by wliczyć do jednego okresu zasiłkowego choroby wcześniejsze, to chyba na druku L-4 z 24 marca 2009 powinien być kod "A" czyli okres nie przekraczający 60 dni spowodowany tą samą chorobą. U mnie na druku L-4 nie ma kontynuacji choroby, choroba obecna nie ma nic wspólnego z poprzednimi zwolnieniami, więc okres do zasiłku rehabilitacyjnego powinno się liczyć od 24 marca.
Tylko jak to liczyć kiedy w roku można chorować 182 dni i licząc od 24 marca tego roku do około 10 września minie mi 182 dni, a co z tymi poprzednimi chorobami? Jak to się zsumuje, to przekroczę dozwolone 182 dni skali rocznej.
Wiem, że to trochę zawile opisałem- ale moja kadrowa- nie wie jak to liczyć-ja tym bardziej.
Sam zadzwoniłem do zus i tam mi powiedzieli, że jeśli kadrowa ma z tym problem, to powinna się skonsultować z lekarzem orzecznikiem.
Najgorsze jest to że muszę instruować kadrową co ma zrobić, nawet nie pofatygowała się by zadzwonić do zusu, tylko dzwoni do mnie że mają problem z obliczeniem tego. Ja złożyłem wszystkie dokumenty potrzebne do wniosku o zasiłek rehabilitacyjny, druk N-9 wystawiony przez lekarza jest ważny miesiąc-termin upłynie 2 lipca. Mają moje druki L-4 i wszystkie dokumenty-więc nie wiem czego jeszcze ode mnie chcą.

Koniec okresu zasiłkowego i przejście na rentę

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.12.08. W dniu 28.06.09 upływa 182 dni pobierania zasiłku. Pracownik ten wie już, że zdolności do pracy nie otrzyma. Ze względu na to, że lekarze nie rokują poprawy stanu jego zdrowia (taka notatka jest w dokumentacji medycznej), świadczenie rehabilitacyjne mu nie przysługuje. Pracownik ten będzie składał wniosek o przyznanie renty. Co w związku z tym powinnam zrobić 29.06?
- Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2009 rok? W pełnym wymiarze czy proporcjonalnie?
- Czy w czasie przebywania na urlopie może złożyć wniosek o rentę?
- Jeśli zostanie mu przyznana renta to czy muszę wypłacić odprawę rentową?
- Jeśli nie otrzyma renty to czy po wykorzystaniu urlopu (jeśli to możliwe) obowiązuje go okres wypowiedzenia (w tym przypadku 3 m-ce)?
- Co w sytuacji gdy skończy się mu okres urlopu, a decyzji o przyznaniu renty jeszcze nie będzie?

Wypadek w wojsku. ZUS nie płaci w cywilu bo...??

Witam serdecznie.
Kolejny raz pisze w imieniu brata ponieważ sytuacja z jaką się spotkał jest trudna do wyjaśnienia.

Mój brat (żołnierz zawodowy w stopniu starszy szeregowy) zwolnił się z wojska na własne życzenie, ale zanim napisał wniosek o zwolnienie doznał kontuzji w czasie ćwiczeń poligonowych. Pierwsza diagnoza była skręcenie nogi w kostce, później jednak się okazało, że to pęknięcie.
Teraz opisze to datami.
28.03.07 skręcenie nogi
30.03.07 złożenie wniosku o zwolnienie
25.06.07 zdjęcie gipsu i rozpoczęcie rehabilitacji
30.06.07 zwolnienie z zawodowej służby wojskowej.

W chwili obecnej mój brat jest już w cywilu i ciągle uczęszcza na zajęcia z rehabilitacji.

Zwolnienia lekarskie dostarcza do ZUS ale ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego ponieważ uzasadnił to, że wojsko odprowadza do ZUS tylko składkę chorobową a nie wypadkową.

Więc do kogo należy się zwrócić o wypłatę zasiłku chorobowego?

Bardzo dziękuję za zainteresowanie sprawą.
Pozdrawiam Grzegorz

od strony papierkowej- zatrudnienie, ciąża, macierzyński itp

Ale uwaga: L4 przysługuje tylko przez okres 270 dni!!! Już nie 180, zmieniło się to z dniem 1 stycznia i dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w ciąży! Wyjątkiem są tutaj osoby, którym przed 1 stycznia 2009 roku wydano decyzję o przyznaniu świadczenie rehabilitacyjnego - im już niestety zostaje "stare" 180 dni. Na 6 tygodni (!!!) przed upływem 270 dni musisz iść do ZUS i złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, inaczej pieniążki się skończą! Po 270 dniach przechodzisz na zasiłek rehabilitacyjny, płacony także przez ZUS - świadczenie rehabilitacyjne to 100% kwoty obliczanej jak do zasiłku chorobowego, czyli w wysokości nic nie ulegnie zmianie.Ojej jakie my mamy mądre dziewczynki Na pewno się to przyda niejednej z nas
Nie rozumiem tylko tego powyżej "tylko 270dni" a nie 180? Może 170 a nie 270?

KIEDY NA ZWOLNIENIE L4?

Według nowych przepisów na zwolnieniu w ciąży mozna być chyba z 240 dni czyli praktycznie przez całą ciążę. Kiedyś było mniej i jak któś od początku musiał kożystać ze zwolnienia to później trzeba było przechodzić na tzw. zasiłek rehabilitacyjny. Ja własnie miałam ten problem, ale całe szczęście to się zmieniło. Wynagrodzenie za zwolnienie wynosi 100% od podstawy, a od różnych dodatków do pensji 80%.


Jest dokładnie tak, jak pisze Li-li, od tego roku wycofali zasiłek rehabilitacyjny, o który trzeba było składać wniosek do ZUSu po upływie 180 dni zwolnienia. Teraz wydłuzyli ciążowe L4 na 240 dni czyli praktycznie na okres całej ciąży. Z tym, że ja dostaję oprócz pensji jeszcze zyski cokwartalne wypłacane wszystkim pracownikom w wysokości 100%..wiec będąc na L4 nie tracę finansowo.

1

Nie chce "zasmiecac" forum, w zwiazku z tym pisze tutaj... Chcialabym mniej wiecej wiedziec, od ktorego miesiaca ciazy do jakiego czasu po urodzeniu dziecka kobieta moze byc na urlopie macierzynskim, czy jak to sie inaczej nazywa... dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam


Od początku ciąży możesz być na L4 jeśli jest wskazanie (czasem ZUS może kontrolować) ale nawet bardzo złe samopoczucie takim powodem jest. Na takim zwolnieniu możesz być przez 182 dni (nie jest to cała ciąża) dlatego potem piszesz do Zus wniosek o zasiłek rehabilitacyjny.
Zarówno na zwolnieniu lekarskim jak i z.rehabilitacyjnym otrzymujesz 100% pensji (liczy się średnia z ostatniego roku, lub przepracowanego okresu jeśli nie był to pełny rok)

Po urodzeniu dziecka automatycznie przechodzisz na urlop macierzyński który trwa 18 tyg. przy pierwszym dziecku i 20 przy kolejnym i jest tak samo płatny. Potem możesz pisać do pracodawcy o urlop wychowawczy, ale już wtedy nie dostaniesz żadnych pieniążków (chyba że jesteś w bardzo złej sytuacji to wtedy z MOPS zasiłek) Na urlopie wychowawczym możesz być 4 lata, zakończyć go w każdej chwili no i szef nie może cie w tym czasie zwolnić.

To chyba wsio

zasiłek pielęgnacyjny / świadczenie pielęgnacyjne

Słuchajcie, dziś mój mąż składał w MOPRze wniosek o zasiłek pielęgnacyjny. Nie orientuje się w tych świadczeniach ani trochę. I przyszedł do domu i mówi mi, że będziemy dostawać 60 zł. Ja mu na to, że miał złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy a nie dodatek na rehabilitację. I dzwonie do MOPRu, aby Pani, która jeszcze pewnie ma dokumenty na swoim biurku zakreśliła, że staramy się o zasiłek a nie dodatek. Okazuje się, że mój mąż pozakreślał wszystko co mu się wydawało, że powinien pozakreślać i przyznali nam zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) i dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości: 60,00 zł miesięcznie. Także jak ktoś będzie składał wniosek do MOPSu/MOPRu niech zakreśla wszystko

Zasiłek opiekuńczy

Irenko, znalazłam taką informację:

"Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (np. w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola lub kiedy jedno z opiekunów, może to być opiekunka, nie może sprawować opieki nad dzieckiem z różnych przyczyn (choroba, szpital), chorym dzieckiem w wieku do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres." - uważam,że zaświadczenie o wyjeździe na turnus rehabilitacyjny powinno wystarczyć lekarzowi do wypisania zwolnienia matce w celu sprawowania opieki nad dzieckiem (samo pojechać nie może...)
Myślę,że wszystko zależy od lekarza - ja nigdy nie miałam z tym problemów.

1

Mam pytanie chcę otworzyć solarium wraz z solarium chcę tam mieć stanowisko do robienia klientkom tipsów mam na to certyfikat, wykształcenie ekonomiczne średnie i 2 lata studiów na politechnice niestety nie skończonych ;/ Proszę mi powiedzieć czy mogę sama pracować w tym studiu nie zatrudniając żadnych osób do pomocy? I najważniejksze w ile osób można się starać o dotację pup? ponieważ chciała bym ten salon otworzyć wraz z koleżanką też która ma certyfikat na robienie paznokci ma wykształcenie ogólne, i też jest osobą bezrobotną. Nie wiem jak to wygląda w katowicach. Ja chcę ten wniosek złożyć we wrześniu bo obecnie jestem jeszcze na zasiłku rehabilitacyjnym z zusu. Proszę o odpowiedź ponieważ jest to dla mnie bardzo ważne mam jż gotowy businesplan, nie wiem jakie są jeszcze dokumenty potrzebne i ile trzeba mieć wkładu własnego. Czy np. jeśli mam 4 tysiące mogę się starać o maxymalną kwotę jaka jest do przyznania?

Pomagamy sobie

jak sie załatwia?-Musisz pobrac z MOPS-u druki ,które wypełniasz ty i wWasz pediatra.Do tego dokładasz wszystkie kserokopie choroby.to składasz w MOPS-ie i czekasz na termin komisji.Zgłaszasz sie na komosję razem z dzieckiem.Tam jest badane i albo przyznaja -orzekaja o niepełnosprawnosci ,albo nie(oby tak;)).Nie pamiętam jak to było ale chyba razem z tymi dokumentami składałam wniosek o zasiłek pielęgnacyjny.Zasiłek nawet jesli dziecku orzekna niepełnosprawnosc np. 29 marca zostaje wypłacony za ten miesiac.
Jeśli chodzi o rehabilitacje to jesli dziecko ma orzeczenie łatwiej jest cos załatwic,ale i bez tego sie da.u mnie w osrodku wczesnej diagnozy i rehabilitacji daje sie skierowanie od pediatry ,na miejscu bada neurolog i kieruje na odpowiednie cwiczenia.Myslę ,że Ten znajomy lekarz ma duzo racji-hormon wzrostu powoduje przybór masy mieśniowej- i coś z tym trzeba zrobic.Widzę po Kai -rosna jej nawet mięsnie twarzy-co za tym idzie zaczyna sie stymulowac rekoma-wkłada do buzi,mówi bardzo niewyraxnie-dzieki temu ,ze ma fizjoterapie dziewczyny robią jej masaże ciała-,zeby po zastrzykach nie robiły się zrosty.Ja robie jej masaz twarzy.Logopeda czasem tez.Poza tym jak by nie było te zastrzyki to tez rodzaj traumy-zajecia z psychologiem i pedagogiem tez by sie przydały.-Jesli trafisz do osrodka wczesnej interwencji nie płacisz nic- te zajecia sa refundowane przez NFZ.Nie wiem jak jest z basenem-to chyba zależy od miasta-wiem,ze są miasta ,gdzie wystarczy napisac do prezydenta i on załatwia to od reki,zeby takie dziecko miało darmowy wjazd na basen- ja jestem jeszcze przed załatwianiem.U nas konie są za to gratis;DMam nadzieje,że pomogłam;)
ps. wygląda na to ,że kaja urosła 1 cm!!!za nami 53 zastrzyk.

Formy i sposoby uzyskania pomocy dla chorych z przepukliną

No i się chyba myliłam

O dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się: 1) osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli średni miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek, nie przekracza kwoty: 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Wychowanie przedszkolne

przeczytałam i nic na ten temat nie znalazłam


właśnie tez mam dylemat co do tej sprawy...więc może ktoś jest w takiej sytuacji i wie cokolwiek?!?!? pytałam w gops i powiedziano mi że nie będzie w takim wypadku przysługiwać zasiłek ale mało kompetentne osoby pracują w tym ośrodku więc zawsze sprawdzam w pops-czyli w powiatowym...-; tam mi powiedziano ze dzieci niepełnosprawne potrzebują przedszkola ze względów terapeutycznych i świadczenia się nie traci!!!!!!! i jest jeszcze jedna strona medalu........ na wniosku o to świadczenie jest warunek że dziecko nie może przebywać pod opieką innej placówki np.szkoły chyba też przedszkola szpitala całodobowo!?!?! komu tu wierzyć?!?! zgłupieć można ....... : a przy okazji to czy te urzędasy myślą ze niezwykłe dzieciaczki to do szkoły biegają same? i wracają same? i nie potrzebują wtedy rehabilitacji,ćwiczeń,kontroli lekarskich?!?!?!?!

Ciąża a rozwiązanie umowy

Jestem w ciąży(termin porodu 6.III.2009),posiadam umowę o pracę na czas
określony od 2008.II.01 do 2008.XII.31, wymiar czasu pracy pełny etat.
Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, mój zakład pracy zawiesza swą
działalność z końcem roku na dwa lata księgowy mówi że na świadectwie pracy
napisze że:Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:4) z upływem czasu, na który była zawarta(umowa nie zostanie przedłużona do porodu) w zusie mówią że jestem ugotowana i nie przysługuje mi urlop macierzyński(zasiłek macierzyński). Pracownicy z mojego zakładu pracy będą zwolnieni i na nowo zatrudnieni przez nowego właściciela. Rozmawiałam z nowym właścicielem ale on mówi ze nie może zatrudnić osoby na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę coś zrobić aby nie utracić prawa do macierzyńskiego?? Z tego co się zorientowałam w zusie to chodzi tu o to że gdybym miała napisane na świadectwie pracy że zakład uległ likwidacji to zus by mnie przejął i przysługiwał by mi zasił. macierzyński. Ale nie będę mieć tak napisane. Czy oni mnie mogą tak zwolnić a zus się może na mnie wypiąć. Gdzie mam napisać odwołanie od ich decyzji??, na jakie paragrafy się powołać???
Nie rozumiem nic z tego-byłam dziś jeszcze raz w zusie i składałam wniosek o zasiłek rehabilitacyjny i tam mi powiedzieli ze pracodawca może zawiesić działalność i jak wystawi mi na świadectwie pracy:Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:4) z upływem czasu, na który była zawarta, to nie dostane zasiłku macierzyńskiego i nie będe miała przedlużonej umowy o pracę do porodu.Księgowy mi powiedział dziś: że szefowa jeszcze się waha czy to będzie zawieszenie działalności czy likwidacja i że ona ma czas na podjęcie decyzji do końca miesiąca na dzień dzisiejszy on widzi w papierach -"Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:4) z upływem czasu, na który była zawarta" i to wystawia czy ja mogę coś zrobić w tej sytuacji??? napisałam do PIP mejla ale nie dostałam odpowiedzi. Jak do takiej sytuacji ma się artykuł:177 par. 4 KP-czy są jakieś odstępstwa albo wyjątki???Czy ja powinnam chodzić do szefowej i prosić ją o to by napisała na moim świadectwie likwidacja zakładu pracy????
Proszę bardzo o odpowiedź

zwolnienie czy już macierzyński

Ale można w razie czego złożyć wcześniej wniosek do ZUS o przyznanie zasiłku


gwoli ścisłości o świadczenie rehabilitacyjne; ale o ile kojarzę obecnie są jakieś zmiany i ciężarnej przysługuje 270 dni zasiłku chorobowego

renta....cdn

Jak wogóle się zabrać do tej sprawy?


Hej Zosia Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności , więc mogę Ci podpowiedzieć. Powinnaś pobrać wnioski w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w swoim miejscu zamieszkania, wypełnić odpowiednio, jeden druk sama, drugi druk w Ośrodku Pomocy Społecznej, trzeci druk to zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdujesz (może to być lekarz pierwszego kontaktu albo neurolog), dokument ten jest ważny przez 1 miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek, Do wniosku dołączasz kserokopie dokumentacji medycznej (historia choroby), wypisów szpitalnych, wyników badań. Kompletne wnioski, wraz z dokumentacją choroby, składasz do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Musisz się dowiedzieć, gdzi w twojej miejscowości jest taki zespół, u nas znajduje sie przy Centrum Pomocy Rodzinie. Potem oczekujesz na listowne powiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego. Pojawia się ono wraz z wezwaniem do stawienia się w zespole zazwyczaj na 2 tygodnie przed terminem posiedzenia. W przypadku, gdybyś nie mogła uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej choroby uniemożliwiającej osobiste stawienie się w zespole (co trzeba udokumentować odpowiednim zaświadczeniem lekarskim), badanie stanu zdrowia, konieczne do wydania orzeczenia może być przeprowadzone w miejscu pobytu.
Posiadanie takiego orzeczenia pozwala korzystać z wielu form pomocy bądź szczególnych uprawnień, takich jak:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia, możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, korzystania ze szkoleń (także specjalistycznych) czy podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów i przerw w pracy),
- w zakresie rehabilitacji, np. możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej,
- z ulg, np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radio-wo-telewizyjnych,
- w zaopatrzeniu, na zasadach przewidzianych dla osób niepełnosprawnych, w przedmioty ortopedyczne (kule, laski, wózki, protezy itd.), środki pomocnicze (np. przedmioty higieny osobistej) oraz pomoce techniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń, na przykład dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością.
Pozdrawiam

Wypadek - kleszcz

Przepis! Przepis!

Prawdopodobnie chodzi Ci o to, że zasiłek chorobowy dostaje się na określony czas, a potem zasiłek rehabilitacyjny także jest ograniczony czasowo.
Tyle tylko, że przepisy te określają sytuacje gdy tak długo i nieprzerwanie trwa niezdolość do pracy. A tutaj (jeśli dobrze zrozumiałem) ani razu nie było przedtem dłuższych zwolnień lekarskich. Dopiero teraz pracownik zwrócił się z wnioskiem.

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej "okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.
2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1.Jeśli więc przerwy były dłuższe niż 60 dni to za każdym razem trzeba liczyć od początku.
W przepisach jest kilka wyłączeń, ale chyba żadne z nich nie ma tu zastosowania (emeyt, bezrobotny, rolnik KRUS)

„Art. 18. 1. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
2. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. (...)Zarówno zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne "wypadkowe" wynoszą 100%

Błagam pomocy!!!

Megi mama miesiąc przed zakończeniem zasiłku rehabilitacyjnego musi złożyć wniosek o rentę w ZUS-e i czekać na komisje.Jeżeli nie otrzyma renty wróci do pracy na chwilę i może dalej iść na zwolnienie lekarskie.Pozdrawiam

Letnie MAMUSIE 2006 częśc II

u nas w kraju wszystko jest bardzo interesujace a my dowiemy sie na szarym koncu o wszystkim jak zwykle.
zus to swoja droga cos wymysli, tak jak z tym wnioskiem w ciazy o skladanie na zasiłek rehabilitacyjny

Orzeczenie o niepełnosprawności

Jestem tu nowa. Jestem mama 4,5letniej Dagmarki, która na cukrzycę choruje 1,5roku (zaraz po 3 urodzinach została zdiagnozowana Jej cukrzyca). Zainteresował mnie ten temat ponieważ już 2 razy stawałam na komisję i oba te razy dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności na rok.

Ale moja historia jest dłuższa. Dagmarka choruje również na astmę oskrzelową na tle alergicznym. Leczymy Ją u pumonologa. Jak jeszcze nie miała cukrzycy stawaliśmy na komisję ze względu na astmę i nas odrzucono ponieważ za rzadko byłam z Nią u Pani doktor (która jest również orzecznikiem= rączka rączkę myje). A dlaczego moje wizyty nie były częste.... Ponieważ Pani doktor przyjmuje 14km od mojego miejsca zamieszkania, nieraz już nie ma miejsca aby się zarejestrować na dany dzień.... a jak Mała dostawała duszności wpuszczano mnie bez kolejki i była w moim miasteczku natychmiastowa pomoc czy skierowanie do szpitala.....
Jak Dagmarka zachorowała na cukrzyce i stawaliśmy na komisję Pan psycholog spytał "JAKIE ROKOWANIE?"Aż zaniemiałam!!!! Później okazało się,że mój Mały wówczas synek Dagobert wymaga leczenia neurologicznego i również rehabilitacji.... Leczyliśmy. W ośrodku rehabilitacyjnym powiedziano,że mogę się starać o orzeczenie o niepełnosprawności dla syna.... Zebrałam dokumenty i złożyłam wniosek. Pani doktor spytała tylko czy widzę po rehabilitacjach poprawę.... Odpowiedziałam,że tak. I mnie odrzucono bo widziałam poprawę a synka nawet nie zbadono.ZUPEŁNIE NIC! nawet dokumenty,ze jeździmy(ja i dwoje dzieci) co dzień 27km nie miało znaczenia. Jakiś tydz później byłam umówiona na wizytę u punomologa(Pani doktor, która odrzuciła wniosek synka). Wtedy powiadomiłam o cukrzycy Dagmarki i usłyszałam. MOGŁA PANI POWIEDZIEĆ<ŻE MA TAKĄ SYTUACJĘ TO BYM PRZYZNAŁA DLA SYNA ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY .... Aż się we mnie zagotowało. Nie chodzi o to,że nie powiedziałam na komisji o chorej już córeczce(żeby dostać zasiłek pielęgnacyjny) tylko o to,że jak są zasiłki przydzielane.!!!! Gdybym powiedziała to bym dostała. Ale "co ma piernik do wiatraka". Później jeszcze Pani doktor spytała czy córeczka już stawała na komisji bo mogłaby szepnąć komisji!!!! Jednak można??!!??!! i gdzie tu sprawiedliwość??????????!!!!!!!!!!

UJEDNOLICENIE ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Odnośnie wypowiedzi Magdaleny
„Czy chodzi Wam o dzieci (i o ustalenie niepełnosprawności) czy także o dorosłych (ustalenie stopnia niepełnosprawności) ?
Jeśli to drugie, to czy mogłabyś napisać w jakim zakresie każda osoba z celiakią ma obniżoną zdolność do pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych ?”

Na szczęście lekarz orzecznik podejmuje swoją decyzję w oparciu o wewnętrzne zalecenia zawarte w wytycznych dla lekarzy orzeczników (wytyczne opracowane przez ministerstwo i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych),a nie o ustawę.

W w/w wytycznych jest błędny zapis odnośnie celiakii, o którego sprostowanie walczymy. Naszą inicjatywę poparli czołowi lekarze specjaliści zajmujący się problemami osób chorych na celiakię.

Odnośnie wypowiedzi Małgorzaty
Czyli wnioskując z tego co napisane wyżej Towarzystwo Przyjaciół Dzieci upomina się tylko o dzieci do lat 16, bo tylko takim osobom przysługuje ten zasiłek.
A co z osobami powyżej 16 lat? Przypominam, że oni też bywają diagnozowani.

Krajowy Komitet nie upomina się wyłącznie o osoby do 16 roku życia. Sama jestem dorosłym celiakiem i równe traktowanie wszystkich cielaków to wg mnie równe bez względu na wiek. Stąd nasz apel obejmuje zarówno dzieci do 16 roku życia jak i osoby dorosłe.

Nasza walka nie ogranicza się jedynie do sprawy zasiłku pielęgnacyjnego, ale do kwestii niepełnosprawności i związanych z nią ulgami, taki jak chociażby udział w projektach PFRON i turnusach rehabilitacyjnych.

Poza tym zaliczenie osoby chorej na celiakię ułatwi nam walkę o DOTOWANIE ZAKUPÓW PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW BEZGLUTENOWYCH, takich jak chleb, mąka itp.

Mam tu przy okazji nadzieję, że uczestnicy forum, chętnie wezmą udział w ankiecie, która pozwoli nam przygotować nowy wniosek w tej sprawie.

Odnośnie wypowiedzi Salci
A może zainteresować też tym tematem Rzecznika Praw Obywatelskich

Jak najbardziej jestem ZA!, uważam, że należy pukać do każdym drzwi.

Jednocześnie szanuję zdanie tych forumowiczów, którzy nie popierają naszej walki o zaliczenie chorych na celiakię do grona osób niepełnosprawnych, mam jednak nadzieję, żę wesprą nasze działania dotyczące DOTOWANIA ZAKUPÓW PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW BEZGLUTENOWYCH.
Pozdrawiam

Ola

19.03.2009-21.05.2009

Z naszych postulatów:
P7. Zniesienie limitu wieku dla niepełnosprawnego dziecka, uprawniającego rodzica do płatnej opieki nad chorym dzieckiem, oraz zwiększenie ilości przysługujących w tym celu płatnych dni zasiłku chorobowego (np. do 90 dni), z możliwością wykorzystania go na turnusy rehabilitacyjne.

Stan prawny:
"Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. w przypadku:
-nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
-porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
-chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
-innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat).
Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym."
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433

To zniesienie limitu wieku byłoby ważne także dla niepracujących matek, bo ojciec mógłby korzystać dłużej z zasiłku także w razie choroby matki zwykle opiekującej się dzieckiem.

LIPCÓWECZKI / SIERPNIÓWECZKI/WRZEŚNIÓWECZKI 2007

Cien - oto co znalazłam na stronach internetowych, cytuję: "Okres zasiłkowy, czyli okres płatności zasiłku chorobowego, wynosi 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą maksymalnie 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeśli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem następnej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni. Z kolei do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku, a także w okresie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności."

Natomiast bardzo przydatna stroną jest:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429

Cien - jeśli pracowałaś w firmie zatrudniającej więcej niż 20 osób, to zasiłek chorobowy wypłacał Ci zakład pracy, natomioast jeśli Twój zakład zatrudnia mniej niż 20-tu pracowników zasiłek chorobowy wypłacał Ci UZS. Dzisiaj właśnie wydzwaniałam do ZUS-u, bo z początkiem lipca kończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego i muszę składac wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Od lekarza musisz mieć zaświadczenie o chorobie, wystawione na druku N9, a z pracy muszą Ci wypełnić druk N10 oraz Z3. Ponadto Ty musisz wypełnić druk NP7 i w zależności czy chorobowe wypłaca zakład pracy (wtedy druga stronę druku NP7 wypełnia zakład pracy) czy też otrzymywałaś z ZUS-u bezpośrednio - wtedy drugą stronę wypełnia ZUS
Troche tego jest - niestety

Mytha - witam serdecznie wśród ciężaróweczek Fajnie, że jest nas coraz więcej

LIPCÓWECZKI / SIERPNIÓWECZKI/WRZEŚNIÓWECZKI 2007

Witam dopiero teraz
Rano mieliśmy troszkę do załatwiania, bo mąż ma wolne. Byliśmy u lekarza po leki dla niego na wyjazd. Mój P ma astmę, więc lepiej żeby wziął leki ze sobą, bo w górach jest inne powietrze. Nie wiadomo jak jego organizm zareaguje.
Potem zanieśliśmy do Zus-u moje zwolnienie lekarskie i wzięłam wniosek na zasiłek rehabilitacyjny. Myślałam, że do domu dziś nie dojdę tak u nas gorąco. Ręce tak mi spuchły, że po powrocie siedziałam w kabinie pod prysznicem z pół godziny w letniej wodzie. Mąż robił obiad, bo ja nie dałam rady. Nawet dopiero teraz piszę, bo nie miałam siły.

Cien biedactwo. ja jak sie pokloce z moim to tymbardziej obok spie i jeszcze dupe mu pcham na wszystkie strony. a jak sie nie chce przesunac to go leję.


Ja to ja się posprzeczam to jeszcze celowo zabieram mojemu kołdrę i nie daję mu spać. Też rozpycham się wtedy w łóżku, on w końcu śmieje się i godzimy się

co do poduszki to nie miałam, o nie wiedziałam, że tak ową można kupić Mnie wszedł taki ból w plecy od złego trzymania dziecka podczas karmienia.Później znalazłyśmy wygodną pozycję do karmienia dla nas obu. Być może taka poduszka by zapobiegła temu. Ale i teraz też nie będę kupować tej poduchy jakoś sobie poradzę. Tak jak pisała Malgonia że na nas ciężarnych zarabiają jak na nikim innym. Już wydałam na ciuchy ciążowe w sklepie kupe kasy.

angel z tego co mi wydaje się, że w Zusie składałam do macierzyńskiego też wypis ze szpitala, że urodziłam. Nie wiem jak jest teraz. Też muszę dowiedzieć się dokładnie, żeby później nie latać z maluchami.

Hemoroidów nie miałam w ciąży, tak jak i w pierwszej ciąży jak i teraz. Po ciąży też jakoś specjalnie nic mi nie dokuczało. Może to jakoś jest uwarunkowane. Nie mam pojęcia

gabi ja mojej Pauli w ogóle nie uczyłam ssania smoczka, bo to zaburza naturalny odruch ssania. Sama mam na sobie przykład, że ssałam smoka i mam krzywy zgryz. Drugie dziecko też będę starała się jak najdalej być od smoczka. Każdy ma inny sposób na wychowywanie dziecka.
ladykate ja mojej Pauli nie dopajałam niczym.Dawałam dziecku pierś na żądanie. Lekarka kazała mi dawać częściej pierś, bo dziecko pić chce się w tak upalne dni. Później wprowadzałam soczki i posiłki, ale dziecko i tak wolało pierś. Butelke też kupię na wszelki wypadek, gdy np. będę musiała wyjść i mąż zostanie z dzieckiem.

Mąż wyjeżdża a ja jutro idę z mamą na zakupy. Ma mi kupić rzeczy dla dziecka w tym dużym sklepie "Jambo".
Dobra kończe, bo rozpisałam się.

LIPCÓWECZKI / SIERPNIÓWECZKI/WRZEŚNIÓWECZKI 2007

Witam z wieczorka, jak brunet wieczorową pora choć jestem blondynką
Dziś troszkę lepiej czuję się, zatkało mi nos, ale gardło nie boli. Mimo, że przeziębiona jestem to musiałam ruszyć tyłek z domu. Koleżanka z pracy mi napisała sms"a, że moja szanowna szefowa nie chce mi wypełnić wniosku na zasiłek rehabilitayjny, i przedłużyc umowy, że niby auotmatycznie mi sie przedłuża. Zaczęłam wydzwaniać pod ten tel. co dała mi namiary sherry. Cholera zajęte było. Więc zaczęłam wydzwaniać do Państwowej Inspekcji Pracy - oddział Radom, też albo zajęte, albo szanownej pani sie tel nie chciało odebrać, więc mimo, że człowiek, źle się czuje, musiałam jechać na miejsce do PIP-u. Tyle się dowiedziałam, że na piśmie mam dostać zaświadczenie o przedłużeniu umowy pracy do dnia porodu, a co do zasiłku rehabilitacyjnego to, że jesli mi pracodawca nie wypełni wniosku, to zmusi go ZUS. Potem dzwoniłam do mojej szefowej, i upiera się, że nie należy mi się zasiłek rehabilitacyjny. Że jutro będzie dowiadywać się o to w Zusie. A proszę bardzo, niech dowiaduje się.

A wiecie, żei u mnie po woli zaczyna się, to wypytywanie ile jeszcze będę chodzic w ciąży, a jak mnie ekspedientki nie widzą tylko mąż pójdzie na zakupy to sie wypytują czy juz urodziłam

Mary i Ladykate wszystkiego najlepszego z okazji urodzinek
ewelinkocieszę się, że z twoją kruszynka wszystko dobrze.
sherry no powiem Ci, że wyglądasz pieknie, promiennie. W życiu bym nie powiedziała, że ciążaCi niesłuży, gdybyś nam o nich nie powiedziała. A w ogóle to bardzo podobna jesteś na tych fotkach do mojej starszej siostry. Ona tez ma takie krótkie włoski i tak w okularkach wygląda
agata dobrze, ze odezwałaś się

Ja znow czuje takie dziwne parcie,kurcze cos mi sie wydaje ze zaczne sie szybciej pakowac niz mi sie wydawalo.


pucus wiesz, że własnie jakies dwa tygodnie temu tez tak miałam, że cholernie przeć mi się chciało. I byłam w tym tygodniu ciąży co ty, może coś w tym jest

Ladykatepiękna córeczka

MARCÓWECZKI / KWIETNIÓWECZKI 2007

Madziol na L4 mozna byc bez komisji lekarskiej 180 dni, pozniej trzeba zlozyc wniosek o zasilek rehabilitacyjny

Majóweczki / Czerwcóweczki 2007

Witam. A ja sie martwilam ze tylko moja dziewczynka siedzi jeszcze na pupie ale widze ze tu duzo lubi te pozycje. Ja do lekarza ide za dwa tyg i zawsze najbardziej czekam na to w jakiej pozycji lezy. A teraz zmykam bo jade do ZUSu zawiezc wniosek o zasilek rehabilitacyjny.

zwolnienie lekarskie, zus

Musisz złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Najlepiej ok. 2 m-cy przed upływem 182 dni zasiłku chorobowego.

1

Postaram sie odpowiedziec na częśc pytań z własnego doświadczenia:
-odnośnie przerwy w awansie - to jeśli się jest poza szkołą dłużej niż rok kalendarzowy to awans zaczyna się od nowa. Jeśli się było krócej niż rok nieobecnym z powodu L4 lub urlopu macierzyńskiego to trzeba odrobic staż dokładnie co do dnia (komisja dokładnie liczy!);
- odnośnie zwolnienia w czasie wakacji to warto na na nie iśc ponieważ automatycznie przedłuża się urlop macierzyński o 6 tygodni. Jeśli przebywało się na urlopie macierzyńskim w czasie ferii zimowych to należą się także dodatkowe 2 tygodnie. Nie można jednak przekroczyc 8 tygodni;
- odnośnie zmniejszenia poborów cieżarnej to jest to niezgodne z prawem. Poza tym jeśli od wakacji będziesz na L4 to pierwsze 30 dni wypłaca pracowaca, a potem ZUS zasiłek w wysokości 100% średniej pensji z 12 ostanich miesięcy. Ta pensja może się trochę różnic bo ZUS wylicza średnią dniówkę i mnoży przez liczbę dniw miesiącu. To samo jeśli chodzi o mniejszenie etatu po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego - pracodawca musi zagwarantowac Ci te same warunki pracy i płacy, jesli chce przeniesc Cię na inne stanowisko lub obniżyc wymiar godzin to pensja i tak należy się taka jak z przed macierzyńskiego;
- odnośnie pensji po macierzyńskim to niech księgowa zajrzy sobie do przepisów - Ty dostajesz zasiłek z ZUSu "z dołu", natomiast pensję w szkole z góry. Sumując na pierwszego marca powinnaś dostac częsc zasiłku z ZUSU (średnią dniówkę X ilośc dni na macierzyńskim) za luty i wyrównanie za luty normalnej pensji oraz normalną pensję za marzec. Natomiast jeśli to był zaległy urlop wypoczynkowy to należy się normalna pensja.
- i odnośnie zwolnienia na koniec ciąży to co to za bzdury, że nie można brac od ginekologa. Do 40 tygodnia ciąży dostanie się L4 bez problemu, gorzej jeśli dzidzia nie chce się urodzic w terminie, wówczas lekarze ginekolodzy niechętnie wystawiają zwolnienia bo twierdzą, że ciąża jest już donoszona. Można wówczas poprosic zwolnienie od zwykłego lekarza (jeśli ginekolog nie chce, choc to jego obowiązek jesli kobieta źle się czuje), przecież w 41 tygodniu ciąży też można byc chorym albo może bolec kręgosłup
- i jeszcze odnośnie zwolnienia dłużego niż 182 to faktycznie jeśli ciężarna przebywa dłużej niż 182 ciągiem na zwolnieniu to musi starac się o zasiłek rehabilitacyjny. Taki wniosek składa się na 6 tygodni przed upływem tych 182 dni, ten zasiłek przyznają bez problemu, nie słyszłam, żeby jakieś cieżarnej pracującej w szkole kazali wrócic do pracy. Rzadko też proszą o przybycie na komisję, ważny jest opis przebiegu ciąży przez lekarza prowadzącego, warto też nadmienic o warunkach pracy.

To tyle, jeśli będziecie miec jakieś pytania to służę radą - jestem na bieżąco w tych kwestiach

Czy pcpr dofinansowuje do turnusu w sanatorium

Ok wiec mowimy o turnusie sanatoryjnym, a nie rehabilitacyjnym.
W tym temacie moge powiedziec tylko jedno: wybierajac sie na turnus sanatoryjny, mamy do wyboru: szpital uzdrowiskowy i sanatorium uzdrowiskowe. Leczenie w sanatorium jest czesciowo odplatne, natomiast w szpitalu uzdrowiskowym nie ponosi sie kosztow wyzywienia i zakwaterowania.
Lekarz, ktory wypisuje nam wniosek moze zasugerowac, gdzie chcemy pojechac

[Leczenie uzdrowiskowe a praca
Ustawa z dn. 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
*Pobyt w sanatorium nie jest podstawą do zwolnienia od pracy na czas leczenia w uzdrowisku. Leczenie sanatoryjne odbywa się w ramach urlopu udzielanego na ogólnych zasadach.
*Nie dotyczy to leczenia w szpitalu uzdrowiskowym – tu obowiązują takie zasady, jak w przypadku pobytu w szpitalu. Po przyjęciu do szpitala uzdrowiskowego pacjent powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy i przedstawić – otrzymane w szpitalu uzdrowiskowym – zaświadczenie o rozpoczęciu pobytu. Po zakończeniu leczenia („przy wypisie”) pacjent otrzymuje zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (druk L-4).
– Za okres czasowej niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (obliczane jak zasiłek chorobowy), a po 35 dniach czasowej niezdolności do pracy w ciągu danego roku kalendarzowego – zasiłek chorobowy.]

To tyle, co udalo mi sie znalezc. Niestety nie wiem, jakie sa zasady dofinansowania przez PCPR pobytu w sanatorium.
Ja najczesciej jezdze do szpitala uzdrowiskowego w Ciechocinku, nigdy nie doplacalam za pobyt. A naprawde nie ma zadnej roznicy w leczeniu w sanatorium, a pobycie w szpitalu uzdrowiskowym.

Pozdrawiam

Kryteria-PFRON(PCPR)

nie wiem jakie było w ubiegłym roku kryterium, w tym roku wklejam ze strony:

Kryteria dochodowe

Kryterium dochodowe obowiązujące osoby niepełnosprawne ubiegające się o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych – obecnie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), pomniejszony o obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek nie przekracza kwoty:

50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym tj. 1 213,64 zł
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej tj. 1 577,73 zł

Kryterium dochodowe obowiązujące osoby niepełnosprawne ubiegające się o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym
Przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych – obecnie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek nie przekracza kwoty:

50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym tj. 1 213,64 zł
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej tj. 1 577,73 zł
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej – obowiązujące od 1 września 2006 roku – wynosi 2 427,27 zł

Pozdrawiam
­

Badania z tytulu wczesniactwa?

A ja wznowie temat. Może komuś to się przyda
Dzieci przy porodzie dostały po 10 punktów. Teraz mamy skończone 8 miesięcy.
1. Pod opieką neonatologa byliśmy do 5 miesiąca, wizyty były raczej kontrolne.
2. Skierowanie przy wypisie do neurologa. Wizyty co 1,5 miesiąca, by kontrolować rozwój. Póki co wszystko neurologicznie jest ok.
3. Skierowanie przy wypisie do okulisty dla Frania ponieważ ma ubytek w górnej powiece i dlatego oczko mu się nie domyka. Mamy to obserwować i gdyby coś się działo zgłaszać się do kliniki okulistycznej w Gdańsku. Póki nie skończy 3 lat i tak nie wiele można zrobić by było to bezpieczne.
4. Skierowanie na badanie dna oka dla całej 3. Badanie takie mieliśmy robione również w szpitalu, ale lekarz, która to badanie robiła, stwierdziła, żr dobrze będzie zbadać dno oka jeszcze raz po około 2 misiącach od poprzedniego.
5. Do 4 miesiąca robiliśmy co miesiąc morfologię ponieważ dziewczynki miały niski poziom żelaza. Teraz już jest w normie.

O rehabilitacji, która dziewczynkom jest potrzebna dowiedzieliśmy się, że powinniśmy dopiero jak dzieci miały jakieś 3-4 miesiące. Wtedy też dopiero dostaliśmy skierowanie. I do Ośrodka Wczesnej Interwencji dostliśmy się dopiero jak dzieci miały 5-5,5 miesiąca

A dopiero teraz okazało się, że zaraz po urodzeniu naszej trójcy powinnam się starać o zasiłek rehabilitacyjny czy pielęgnacyjny,jakoś tak. I 8 miesięcy w plecy.
Trzeba złożyć wniosek do Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (tak to się nazywa u nas), tam dostaje się orzeczenie o niepełnosprawności na podstawie, którego dostaje się taki zasiłek. Można się o coś takiego ubiegać niezależnie od dochodów i gdy dziecko ma zaburzenia psychiczne, fizyczne, ruchowe.

Swiadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem - matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje
z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem:

- o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) tj. o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo

- o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przy ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego sprawdzany jest dochód rodziny, który nie może przekraczać wysokości określonej zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wysokość świadczenia wynosi 420,00 zł miesięcznie.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
2) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury lub renty,
3) dziecko wymagające opieki przebywa, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu,
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, nie może przekraczać 584zł, na osobe

świadczenie pielęgnacyjne

Bardzo uważnie przeczytałam to co napisałyście. Moja Angela też ma ten sam zapis w orzeczeniu, że wymaga stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Niestety jak byłam w ubiegłym roku z tym orzeczeniem w naszym MOPS to usłyszałam że w żadnym wypadku mi się nie należy, bo żeby dostać takie swiadczenie musiałby być zaznaczony punkt 7 orzeczenia, że wymaga "konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji". W takim przypadku takiego wniosku wcale nie złożyłam, bo jeśli tak mi powiedzieli że tylko to i tyle, to już się nie dopytywałam o reszte.
My mamy zaledwie 1100 zł dochodu, czyli 275 zł na osobę, więc jeśli chodzi o kryteria dochodowe to rzeczywiście spełniam ten warunek. Gdyby nie rodzinne, zasiłek pielęgnacyjny i dodatek za wielodzietność, to pewnie z głodu byśmy poumierali. Gdyby nie moi rodzice to nawet nie miałabym za co dojeżdżać do Koszalina z Angelą do naszej Pani doktor. Co do koniecznosci współudziału na co dzień w procesach leczenia, rehabilitacji i edukacji Angeli to chyba każda z nas wie ile musi tak naprawdę poświęcać. Ja mam często wrażenie że muszę być dostępna przez 24 godziny na dobę. Aż boję się pomyśleć co będzie jak mnie wreszcie wyślą do pracy (na razie wychowuję małego synka), Angela z całą pewnością zapomni brać leków, o odrabianiu lekcji już nawet nie wspomnę a nauka idzie jej jak po grudzie, do szkoły na wezwania to nie wiem kto pójdzie jak będę w pracy. Zresztą żaden pracodawca nie będzie zadowolony, zwalniając pracownika średnio 2-3 razy w tygodniu. Ja obecnie muszę się nawet na polecję z Angelą stawiać, bo wiecznie coś się dzieje, jak nie ona coś narozrabia to znowu była akurat na miejscu jak coś się działo, albo wiedziała o czymś ale zapomniała powiedzieć, albo jakieś inne historie.
Napiszcie co mogę jeszcze zrobić ?

Nowelizacja ustawy regulującej zatrudnianie osób npłn

Sejm znowelizował 9 maja 2007 ustawę regulującą sposób zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Dotychczasowe finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych zastąpi refundacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują, że firmy zatrudniające niepełnosprawnych najpierw opłacą za nich składki do ZUS, a następnie złożą wniosek o ich refundację do PFRON.

Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych powiedział Gazecie Prawnej, że według niego zastąpienie dofinansowania refundacją kłopoty sprawi zwłaszcza firmom słabszym ekonomicznie, np. spółdzielniom inwalidzkim. Rozwiązania tego broni natomiast Mirosław Mielniczuk, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem umożliwi ono lepszą kontrolę wydatków PFRON i poprawi ściągalność składek płaconych przez pracodawców. Prowadzącym zakłady pracy chronionej Fundusz zrefunduje bowiem część wynagrodzenia, odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz części składki należnej od pracodawcy na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, pod warunkiem jednak że firma będzie terminowo opłacać składkę do PFRON. Jeśli będzie posiadać ponad 100 zł zaległości, nie otrzyma miesięcznego dofinansowania do czasu jej uregulowania.

Rencista z firmą

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 lipca renciści prowadzący działalność gospodarczą powinni rozpocząć opłacanie wszystkich składek do ZUS. Zamiast płacić więc tylko 190,5 zł na ubezpieczenie zdrowotne, już niedługo musieliby płacić prawie 820 zł miesięcznie. Posłowie przesunęli jednak ten termin.

Obowiązek opłacania wszystkich składek do ZUS renciści będą mieli dopiero od 1 stycznia 2008 r., ale składkę na emeryturę i rentę będzie im refundować PFRON. Sami więc będą musieli opłacać składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz składkę chorobową (ubezpieczenie dobrowolne). Jeśli będą opłacać je wszystkie (składka wypadkowa wyniesie 1,8 proc. podstawy wymiaru), miesięczny koszt prowadzenia firmy wzrośnie dla nich o około 107 zł. Jednak zyskają też prawo do świadczeń.

Dzięki opłacaniu składki emerytalnej będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa gwarantuje prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Renciście opłacającemu składkę wypadkową będzie przysługiwać m.in. 100-proc. zasiłek chorobowy oraz jednorazowe odszkodowanie.

Źródło: Gazeta Prawna

Ciężarówka pod skrzydłami prawa

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, prawo do zasiłku nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających niezdolności do pracy.Jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży - zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

Idac po raz pierwszy na zwolnienie skladamy w oddziale ZUS (lub wysylamy - druk do pobrania na stronach ZUS) druk ZUS Z-3a oraz zwolnienie lekarskie.
Uwaga: na druku Z-3a musimy wyszczegolnic podstawy i ilosc przepracowanych dni z ostatnich 12 miesiecy. (Lub tylu od ilu trwa ubezpieczenie)
Kazde nastepne zwolnienie przesylamy poczta lub prosimy meza o zaniesienie - uwaga - na odwrocie nalezy umiescic informacje od kiedy do kiedy podlegamy ubiezbieczeniu chorobowemu (np: ubezpieczeniu chorobowemu podlegam od 10.10.2002 do: nadal", stempelek i podpis oraz slowo "WLASCICIEL"

Chorobowe przysluguje przez 182 dni nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego (dotyczy to tez przypadkow gdy odstep pomiedzy zwolnieniami jest krotszy niz 60 dni).

po tym okresie mozna starac sie o swiadczenie rehabilitacyjne rowniez w wysokosci 100% podstawy. Wszstkie druki do pobrania na stronach ZUS, czyli ZUS N-9 - wypelnia lekarz oraz wniosek ZUS Np-7, wypelniamy tylko na pierwszej stronie, druga strone wypelnia ZUS jako platnik.

..............................

Macierzynski itd to juz chyba w innym dziale forum

Dlaczego ZUS zostawił kobietę w ciąży bez środków do życia?

Witam! Czy mógłby ktoś odpowiedzieć mi na pytanie dlaczego ZUS zostawił na ponad 2 miesiące bez środków do życia kobietę w ciąży a teraz młodą matkę? Moja żona przed zajściem w ciąże pracowała i jest dalej zatrudniona w tym zakładzie pracy. Po ustawowym okresie wypłacania zasiłku (182 dni) złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i...właśnie od tego momentu, czyli 12.10.2005r wypłata została wstrzymana! Oddział ZUS w Gorzowie tak bardzo się spieszył,że decyzję o przyznaniu tego świadczenia przysłał dopiero w dniu 10.12.2005r.!!! Czy trzeba być aż tak wielce uczonym by stwierdzić,że kobieta która była w ciąży i cały czas wysyłała zwolnienia lekarskie dalej w tej ciąży jest? Oczywiście ZUS przyznał pieniążki i wypłaci w terminie przed lub po świątecznym a do tej pory za co miała się żywić i utrzymać KOBIETA W 7 MIESIĄCU CIĄŻY A TERAZ MŁODA MATKA!!!!??? Czy szanowni przedstawiciele ZUS zapomnieli o KONSTYTUCJI RP?? To przypomne:
Art.67 pkt 1
Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie
niezdolności do pracy(...)
Art.68 pkt 3
Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży(...)
Art.71 pkt 2
Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych(...)
Czyli mam rozumieć ZUSu to nie dotyczy, tak? Czy może szczególna pomoc i zapewnienie szczególnej opieki polega na pozostawianiu kobiet w ciąży i młodych matek bez środków do życia? Jeśli tak to więcej pytań nie mam. Całe szczęście, że ja mam w miarę przyzwoity dochód miesięczny ale nie mam pojęcia jak ma sobie poradzić młoda kobieta w ciąży, która mieszka sama i nie ma innego źródła dochodu jak zasiłek. Wstyd i żenada!!! ŻENADA I WSTYD!!!! Pozdrawiam.

rezygnacja z pracy, aby opiekować się dzieckiem

Tak, wszystko to wypłaca MOPS. Wnioski też pobierasz i wypełniasz u nich.
zasiłek rodzinny to 64zł
dodatek rehabilitacyjny 80zł
przy rozpoczęciu roku szkolnego wypłacają jeszcze taki dodatek dla dzieci szkolnych 100 zł

Pomoc finansowa dla dzieci z FAS

Pewnie pytanie juz nieaktulne i wiesz wszystko z innych źródeł. Uszkodzenia neurologiczne, jeśli tylko wymagają stałej współpracy z lekarzem specjalistą, jest udokumentowane systematyczne leczenie, pomoc instytucji z zewnątrz - udział w terapii, nauka w szkole specjalnej, rehabilitacja czy temu podobne, możesz starać się o ustalenie dla dziecka niepełnosprawności. Specjalny wniosek do wypełnienia dla siebie jako opiekuna dziecka i dla lekarza specjalisty leczącego dziecko otrzymasz w Zespole d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności działajacego zazwyczaj przy urzędzie powiatowym. Do tych wniosków dołączasz kopie (zawsze potwierdzone za zgodność z oryginałem) kart medycznych, badań specjalistycznych, orzeczeń itp. czyli pełną dokumentację leczenia dziecka. Składasz to wszystko w sekretariacie takowej Komisji lekarskiej. Moja propozycja jest jeszcze taka: ponieważ srednio wnioski rozpatrywane są przez 5-6 miesięcy złóż jeszcze prosbę o przyspieszenie procedury ze wzgledu na...np. możliwość wyjazdu dziecka na dofinansowywany turnus rehabilitacyjny. mam pozytywne doswiadczenia, mi orzekli sprawę w ciagu miesiaca - ale powodem nie było FAS tylko epilepsja u jednej a niedowidzenie u drugiej dziewczynki. Generalnie panie z komisji były przychylne, bom rodzina zastępcza
Z tytułu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności przysługuje twojemu dziecku:
1. zwiekszona pomoc finansowa o 20% podstawy - chyba, że już dostajesz tą z wyższej półki, nie wiem, może tylko u nas wymagają orzeczenia o niepełnosprawności
2. zasiłek pielęgnacyjny - czyli na leczenie - w wysokości 163 zł miesięcznie, ale połowę tej kwoty zabiera powiat bo jest traktowana jako dochód dziecka
3. wszelkie przywileje i pomoc finansowa jaka przysługuje osobie niepełnosprawnej. Jeśli chciałabyś rozwinąc temat, pisz, sama pomagam dzieciom z mojej placówki w "wydarciu" pieniązków na komputer, turnusy rehabilitacyjne czy zaopatrzenie ortopedyczne. Jeśli jeszcze nie masz kompletu informacji na ten temat daj znać na forum. Pozdrawiam.

Dziecko z

kolonia nad morzem z dietą bezglutenową w Jarosławcu 2008

TURNUS REHABILITACYJNY W DARŁÓWKU - 2008 ROK

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania
ul. Chrobrego 28, skr. poczt. 547; 66-400 Gorzów Wlkp.
e-mail: biuro@celiakia.nom.pl
SCHORZENIA:
- Celiakia i inne zespoły złego wchłaniania, astma i alergia pokarmowa, fenyloketonuria, cukrzyca i inne schorzenia wymagające leczenia dietami.

DARŁÓWKO ZACHODNIE
OWR „MARIA”
UL. WŁADYSŁAWA IV 3 i 3a
76-150 DARŁOWO
Termin: 16.08 – 29.08.2008

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z opiekunami i osób dorosłych. Dojazd własny; Cena skierowania: 1190 zł;
W okresie turnusu Organizator zapewnia – w ramach ceny skierowania:
1. zakwaterowanie w pokojach 2,3,4, osobowych typu studio [pełny węzeł sanitarny, 1 na 2 pokoje]; każdy pokój z osobnym wejściem, TV, balkon;
2. wyżywienie: 3 x dziennie [zgodnie z dietą];
3. warsztaty edukacyjne z dietetykiem klinicznym [18 godzin];
4. zajęcia usprawniające na sali gimnastycznej;
5. opiekę medyczną [lekarz i pielęgniarka];
6. całodobową opiekę kierownika turnusu;
7. grill z pieczeniem kiełbasek [2 x];
8. wieczorek taneczny [2 x];
9. program KO – gry i zabawy:
• gry i zabawy – szukanie skarbu, , chrzest morski – podchody; wybory miss i mister turnusu;
• konkursy – piosenki, plastyczne, kredą malowane, rzeźba w piasku,
10. wycieczka krajoznawczo-turystyczna, autokarowa z przewodnikiem do Słowińskiego Parku Narodowego [ruchome wydmy, skansen, muzeum;
11. wycieczki piesze: latarnia morska, Darłowo z przewodnikiem;
12. upominek, drobne nagrody i dyplomy w konkursach organizowanych przez Organizatora;
13. AQUAPARK – zjeżdżalnia, baseny z wodą morską [1 x];

Świadczenia w zakresie wyżywienia, rozpoczynają się obiadem w dniu przyjazdu, kończą obiadem w dniu wyjazdu + suchy prowiant na drogę powrotną.
Dodatkowe informacje oraz rezerwacja miejsc pod nr telefonów:
0957493044 ; 0509454254. 095-7214-158;
Warunkiem potwierdzenia rezerwacji jest wpłata zaliczki na konto Stowarzyszenia:
BPH S.A o/Gorzów Wlkp. 48106000760000320000238073 w wysokości 10% ceny skierowania. Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o przyznanym zasiłku pielęgnacyjnym mogą ubiegać się o dofinansowanie w przypadku wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. Wnioski o dofinansowanie dostępne są w Miejskich i Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Członkowie Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania mogą ubiegać się o dofinansowanie poprzez Oddziały Terenowe Stowarzyszenia.
Organizacja Pożytku Publicznego; nr Krajowego Rejestru Sądowego: 0000053146
WSPOMÓŻ NAS 1% !!